شناسهٔ خبر: 20819373 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: نسیم | لینک خبر

یادداشت/سیدمهدی ناظمی

باید به سلبریتی‌ها نظارت شود تا هنجارهای جامعه را نشکنند/ بازی با رژیم صهیونیستی، قانون‌شکنی در حوزه سیاسی بود

عملکرد آن دو بازیکن فوتبال، یک قانون‌شکنی است و نه یک هنجارشکنی و نیازمند برخورد قضایی است. حذف از تیم ملی برخورد حداقلی با آنها بود و جای آن بود که این برخورد شدیدتر هم باشد.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری فارس، سیدمهدی ناظمی قره باغ(پژوهشگر پژوهشگاه فرهنگ و هنر اسلامی): جامعه مدرن امروز به شکلی است که هر کسی بزرگ می شود به سلبریتی تبدیل می شود و یک چهره رسانه ای می شود. مگر آنکه خود آن فرد یا عوامل اجتماعی از تبدیل شدن به چهره رسانه ای اجتناب کنند که معمولاً این اتفاق نمی افتد و البته خوب عوامل پیچیده اقتصادی و سیاسی و مبادلات اقتصادی که پیرامون سلبریتی ها انجام می شود در این چهره سازی ها مهم است.

بنابراین اقتضای جامعه مصرفی و جامعه رسانه ای، ظهور سلبریتی هاست، البته خود سلبریتی لزوماً فردی نیست که با این ارزش ها هماهنگ باشد. برای مثال سردار سلیمانی هم بعد از موفقیت های مقاومت در جنگ با سلفی ها به یک سلبریتی در بین اقشار مذهبی و میهن پرست تبدیل شد،  ولی خوب مسلماً خود او اهل ارزش های جامعه مصرفی نیست. پس شخصیت واقعی سلبریتی لزوماً تابع ارزش های فوق نیست. اما اکثرا سلبریتی ها چون از طبقه چهره های رسانه ای و ورزشی هستند، خودشان هم خواسته و تعمداً به این ارزش ها تن می دهند و کارگزار مناسبت های مصرف گرایانه و تصویرسازی های رسانه ای می شوند.

پس سلبریتی نمی تواند بزرگ نشود. اما میزان بزرگ شدن او تابع عوامل مختلفی است. تصمیمات بازار کالاهای مصرفی و سرمایه گذاران، تصمیم ارباب رسانه ها و تصمیمات پشت پرده سیاستمداران، میزان بزرگ شدن سلبریتی ها را تعیین می کند. در کشورهای غربی که اصلاً فرهنگی سلبریتی از آنها وارد شده است، چارچوب هایی که در آن یک سلبریتی می تواند رشد کند توسط نهادهای امنیتی به صورت نامرئی تعیین می شود و رسانه ها و سرمایه داران با این چارچوب ها به سلبریتی ها اجازه رشد می دهند.

بنابراین، در کشورهای سرمایه داری و غربی، سلبریتی ها با یک چارچوب حرکت می کنند. در این چارچوب، جرج کلونی با وجود اینکه بازیگر مطرحی نیست، چون از نظر سیاسی همراهی بیشتری دارد، به سرعت سلبریتی می شود. آنجلیانا جولی اجازه پیدا می کند تا یک فعال سیاسی و اجتماعی باشد و امثال آن. ولی مایکل جکسون که روزی بزرگترین سلبریتی جهان بود، بعد از اینکه راهش را از جریان اصلی رسانه ها جدا می کند، یک شبه دارای پرونده می شود و از صحنه رسانه ها محو می شود.

در تمامی دنیا، سلبریتی ها به دقت نظارت و مدیریت می شوند تا ارزش های کلان جامعه را خدشه دار نکنند. به همین خاطر اغلب آن ها معمولاً ازدواج می کنند ولو اینکه علاقه ای هم به این کار نداشته باشند و کارشان به طلاق بکشد.

ارتباط با سلبریتی توسط حکومت یک ارتباط نرم و غیرعلنی و غیر مستقیم است. حکومت ها از طریق مدیریت رسانه ها، این را برای سلبریتی محرز کرده اند که حق ندارند خارج از چارچوب سخن بگویند. هر گونه اظهارنظر و قیل و قال خارج از چارچوب آنها توسط رسانه ها محدود می شود. اگر هم از شبکه های اجتماعی استفاده کنند، بابت اظهارنظر خارج از چارچوب خود دچار هجمه رسانه ای می شوند و این حملات آن قدر ادامه پیدا می کند تا سرانجام مجبور به عذرخواهی و پس گرفتن حرف خود شوند.

در ماجرای پیش آمده در ایران، مسأله اصلاً اظهارنظر سلبریتی ها نیست. مسأله فراتر است. مسأله این است که سلبریتی که حالا به هر دلیلی در این موقعیت قرار گرفته است، بجای سیاستمدار تصمیم گیری می کند و چهره بودن خود را اهرم فشار بر کشور قرار می دهد و سپس افراد نادان دیگری از صنف خود یا از دیگر اصناف هم به حمایت از او می پردازند. البته اینکه سلبریتی ها در چارچوب یک جامعه به رقابت های سیاسی بپردازند چیز عجیبی نیست. در آمریکا هم بسیاری از هنرپیشه ها صراحتاً خود را وابسته به حزب جمهوری خواه و یا دموکرات می خوانند. اما خارج شدن از چارچوب های کلان و تصمیم گیری بجای سیاستمدار به هیچ عنوان قابل تحمل نیست.

مسأله بازی نکردن ایرانی ها با تیم های رژیم صهیونیستی یک مسأله سیاسی ملی است و هر گونه تغییر در آن بر عهده سیاستمداران است و این امر در حوزه اختیارات شخصی هیچ فردی قرار داده نشده است که بخواهد رأساً درباره آن تصمیم گیری کند. عملکرد آن دو بازیکن فوتبال، یک قانون شکنی است و نه یک هنجارشکنی و نیازمند برخورد قضایی است. حذف از تیم ملی برخورد حداقلی با آنها بود و جای آن بود که این برخورد شدیدتر هم باشد.

البته اگر کسی در این باره نظر سیاسی دیگری دارد، باید از طریق دنیای سیاست کار خود را پیگیری کند ولی تا زمانی که قانون تغییر نکرده است، کسی حق ندارد خودش به تنهایی تصمیم گیری کند. قانون باید به دقت اجرا شود و این امتیاز اعتباری مهم ایران(یعنی بازی نکردن با رژیم صهیونیستی) فقط با نظر رهبران عالی کشور است که می تواند تغییر کند و نه با نظر شخصی فردی.

بعد از محرومیت به حق این دو نفر، لازم بود رسانه ها و فعالان اجتماعی و سیاسی از هر جناحی، به صورت یکپارچه از این تصمیم حمایت کنند، ولی متاسفانه این اتفاق به خوبی نیافتاد و افراد عجول و نادان ماجرا را عاطفی تفسیر کردند. البته آنها خود گمان می کنند با این برخوردهای عاطفی و کودکانه در حال بیان نظر مستقل خود هستند، اما در اصل چون ذات این ماجرا سیاسی است، آنها با حمله به موضع سیاسی ایران، در حال تقویت موضع سیاسی اسرائیل هستند و حمایت صریح این رژیم از آنها هم ماجرا را روشن می کند.

رسانه های و فعالان سیاسی و اجتماعی باید به شدت با سلبریتی های سیاسی و هنری و ورزشی که این تصمیم را محکوم کردند برخورد کنند و تا زمانی که آنها از مردم عذرخواهی نکرده اند و سخنان عجولانه و بی اساس خود را پس نگرفته اند، عرصه فعالیت باید بر آنها تنگ شود. مسأله ملی متعلق به یک یا چند فرد نیست که بنشیند پشت لپ تاپ و با تایپ چند خط در شبکه های اجتماعی ثمرات سال ها مقاومت مردم عادی و سختی هایی را که آنها متحمل شده اند، به هیچ بگیرد. باید درباره منافع ملی و چارچوب های کلان سیاسی کشور حساس و جدی بود.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

نظر شما