شناسهٔ خبر: 20817521 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: الف | لینک خبر

آخوندی: قرارداد ۲۰۰هواپیما منعقد شده است

صاحب‌خبر -
وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی دولت دوازدهم گفت: ۱۷۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در حوزه راه، شهرسازی و مسکن در دست اقدام است.

به گزارش ایلنا، عباس آخوندی در نشست فراکسیون مستقلین ولایی با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد طرح‌های عمرانی در حوزه وزارت راه صورت می‌گیرد، گفت: اصلی‌ترین تنگنا در حوزه راه، مسکن و شهرسازی تأمین منابع مالی است که براساس آخرین آمار ۱۷۰ هزار میلیارد تومان طرح و پروژه در دست اقدام است. 

او با اشاره به اینکه تیم توسعه‌ای ایران به شدت به خودرو متکی است، اظهار داشت: تمام توسعه‌ها در کشور خودرو محور است البته مدت‌ها درباره کاهش آلودگی محیط زیست و کاهش مصرف سوخت بحث شده لذا باید به سمت توسعه راه آهن حرکت کرد. 

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی ادامه داد: راه آهن باری، مسافری، بین شهری و حومه‌ای باید توسعه یابد که بتواند مسافران و کالا‌ها را جابه‌جا کند. 

آخوندی با بیان اینکه باید از موقعیت استراتژیکی ایران استفاده شود، تصریح کرد: برای گسترش حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی ایران با توجه به موقعیت ویژه ترانزیتی باید اقدامات گسترده‌ای صورت گیرد. 

او با تأکید بر اینکه باید از منابع مالی بین‌المللی برای گسترش توسعه حمل و نقل استفاده شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر حمل و نقل ریلی، هوایی، دریایی و جاده‌ای به منابع مالی بین المللی نیاز دارد. 

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی با اشاره به اینکه قرارداد ۲۰۰ هواپیما توسط وزارت راه و شهرسازی منعقد شده است، ابراز داشت: ارزش اسمی این قرارداد‌ها ۳۹ میلیارد دلار است که رقم بسیار بزرگی بوده و بدون اتکا به بودجه دولت منعقد شده است. 

آخوندی افزود: قرارداد برای توسعه فرودگاه‌های بین المللی مشهد و تهران و هفت مرکز استان با شرکت‌های مختلف صحبت شده است. 

او با بیان اینکه پروژه‌های سرمایه‌گذاری در حوزه حمل و نقل از بودجه عمومی تأمین نمی‌شود، عنوان کرد: کل پول اختصاص یافته هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است که در برابر سرمایه گذاری‌های صورت گرفته در این بخش تنها یک درصد است و تا پیش از این دوره در حوزه دریایی، هوایی و ریلی سرمایه گذاری بخش خصوصی وجود نداشته است. 

وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی دولت دوازدهم با بیان اینکه علیرغم تمام تنگنا‌ها در سه سال گذشته حدود پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر راه روستایی احداث و یا نوسازی شده است، یادآور شد: پیشنهادی برای توسعه راه‌های روستایی به مجلس ارائه شده که اگر نمایندگان به آن رأی مثبت دهند می‌توان راه‌های روستایی را توسعه داد اما نمی‌توان سرمایه بخش خصوصی را در این بخش جذب کرد چراکه سرمایه بخش خصوصی جذب جاده‌های زیر آزادراه نمی‌شود. 

آخوندی با اشاره به اینکه انتظارات از وزارت راه و شهرسازی به دلیل ماهیت خدماتی آن زیاد است، بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی با توجه به منابع خود از حداکثر ظرفیت برای توسعه پروژه‌های عمرانی استفاده می‌کند. 

نظر شما