شناسهٔ خبر: 20811474 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرآنلاین | لینک خبر

تجربه کتاب‌فروشی شهید محسن حججی در نجف‎آباد

فرهنگ > دفاع مقدس - محسن حججی که این روزها شهادت مظلومانه ­اش تیتر رسانه­ های داخلی و خارجی است پیش از حضور در جبهه نبرد با تکفیری‌ها­، مدتی به کار کتاب فروشی و فعالیت در عرصه نشر مشغول بود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، شهید محسن حججی، که به دست گروهک داعش به شهادت رسید، پیش از این در عرصه نشر و کتاب فعال بود، تجربه همکاری با موسسه نشر شهید کاظمی (ناشر برگزیده نمایشگاه کتاب امسال) و کتابشهر ایران وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی از جمله فعالیت­های فرهنگی در کارنامه زندگی با عزت این شهید والامقام است­.

شهید حججی سال‌ها در کتابشهر نجف آباد اصفهان به کار فروش کتاب اشتغال داشت. این کتابشهر در مدت فعالیت خود یکی از مراکز فرهنگی موثر در شهر نجف آباد و استان اصفهان محسوب می­شد که جریان فرهنگی تاثیرگذاری در عرصه نشر و کتاب فروشی پایه­ریزی کرد. سنت حسنه تبلیغ کتاب در تریبون­های نماز جمعه که امروز به یک سنت پایدار در برخی از نماز جمعه­های کشور تبدیل شده، برای اولین بار به همت حمید خلیلی، مدیر سابق کتابشهر نجف آباد و رییس انتشارات شهید کاظمی و شهید حججی در کشور شروع شد.

برای اولین بار در یک برنامه مستمر و حساب شده، معرفی کتاب به تریبون نماز جمعه راه یافت، این حرکت فرهنگی مرهون همکاری کتابشهر نجف آباد و امام جمعه شهر نجف آباد بود که با استقبال خوب نمازگزاران و رسانه­ها روبرو شد. البته جریان­سازی این مرکز به این سنت حسنه­ محدود نماند و برنامه­های مختلفی برای آشتی مردم با کتاب شروع شد که یک مورد دیگر آن نیز انتخاب دانش آموزان به عنوان سفیران فرهنگی کتابشهر در شهرستان نجف آباد بود.

کتابشهر نجف آباد برای اولین بار کتاب را نه از طریق کتاب­فروشان و به صورت غیر مستقیم بلکه از طریق خود دانش­آموزان به مدارس شهر نجف آباد برد. برخی از دانش­آموزان ممتاز نجف آباد، به عنوان سفیران فرهنگی در مدارس این شهر انتخاب شدند، حتی برخی از دانش­آموزان به دلیل انس با کتاب در مدت همکاری خود با کتابشهر، خود دست به قلم شدند و کتاب­هایی تالیف کردند که به همت نشر شهید کاظمی و با همکاری کتابشهر ایران منتشر شد. در اغلب فعالیت­های کتابشهر نجف آباد شهید حججی حضوری درخشان و فعال داشت.

این شهید والامقام همچنین نقشی اساسی در شکل­گیری موسسه و نشر شهید کاظمی داشت و همواره در کنار خلیلی، مدیر این موسسه و مدیر پیشین کتابشهر نجف­آباد به نقش­آفرینی در فعالیت­های فرهنگی می­پرداخت. این موسسه هم اکنون یکی از فعال­ترین مراکز فرهنگی کشور است که در ترویج فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب حرکتی نوآورانه و پیش­رو را در کشور آغاز کرده است.

این موسسه چند سالی است که برخلاف برخی از ناشران حوزه دفاع مقدس که با بودجه دولتی کتبی منتشر کرده­اند، با اتکا به همت و بودجه گروهی علاقه‌مند به فرهنگ دفاع مقدس و انقلاب اسلامی، به انتشار کتبی همت گماشته که با استقبال چشمگیر علاقه‌مندان کتاب روبرو شده و حتی رکورد فروش بالای کتاب در کشور را کسب کرده است، یک نمونه از این کتاب‌­ها کتاب «ملاصالح» است که با فروش 10 هزار نسخه­ای در تیر ماه، رکورد بیشترین فروش کتاب را ثبت کرد.

کتاب ملاصالح شامل خاطرات آزاده ملاصالح قاری، مترجم اسرای ایرانی در اردوگاه‌­های عراق به روایت رضیه غبیشی است که اردیبهشت امسال با حضور هنرمندانی از جمله رخشان بنی اعتماد و پرویز پرستویی رونمایی شد.

بی­شک کتابشهر نجف آباد که در دوره فعالیت خود یکی از مراکز فروش محصولات فرهنگی زبانزد بود، تجربه موفق خود را مرهون ایثار، فداکاری و همت والای شهید سرافراز حججی و کارگزار این کتابشهر است. همچنین کتابشهر ایران این دوره ولو کوتاه همکاری با شهید والامقام حججی را درخشان‌ترین دوره در کارنامه فعالیت­های خود قلمداد می­کند.

58243

نظر شما