شناسهٔ خبر: 20411917 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: خبرآنلاین | لینک خبر

شما نظر بدهید/ ارزیابی شما از تنش در روابط ایران و تاجیکستان و نزدیکی این کشور به سعودی چیست؟

بین الملل > دیپلماسی - تاجیکستان مدتی است روابط پر تنشی را با جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته است. این کشور در تازه ترین اقدام تنش آمیز خود، مراکز فرهنگی، اموزشی و علمی ایران را در این کشور تعطیل کرده و واردات برخی اقلام کالا از ایران را ممنوع کرده است.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرآنلاین در حالی که روابط تاجیکستان و ایران تعمدا و به بهانه های واهی به سردی گرائیده است، دوشنبه مشتاقانه روابط خود را با عربستان گسترش داده است.

این گسترش روابط عمدتا به سبب دریافت حمایت مالی از ریاض بوده است. صندوق توسعه عربستان، ماه می گذشته برای احداث سی مدرسه متوسطه در استان های تاجیکستان، مبلغ سی و پنج میلیون دلار کمک کرده است. دوری تاجیکستان از ایران بیشتر شبیه قهر کردن کودکی از مادر خویش است چرا که عقبه تاریخی و فرهنگی این کشور گریزی از ایران که خواستگاه اصلی تمدنی آن است ندارد اما این همه ماجرا نیست. نزدیکی این کشور به عربستان نه تنها برای ایران جای نگرانی دارد بلکه می تواند خطری برای کل منطقه اسیای میانه و منطقه باشد چرا که هرگونه فعالیت فرهنگی و آموزشی سعودی در این کشور به معنی تربیت نیروهای سلفی، تکفیری و جهادی است. 

ارزیابی شما از تنش در روابط ایران و تاجیکستان و نزدیکی این کشور به سعودی چیست؟

شما می توانید نظرات خود را در قالب کامنت در انتهای همین مطلب ارائه کنید

4949

نظر شما