شناسهٔ خبر: 20405760 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

پیکر بانوی ریاضی جهان کجا دفن می‌شود؟

رئیس انجمن ریاضی ایران درباره نحوه تشییع پیکر مریم میرزاخانی گفت: ما با خانواده او در تماس هستیم و احتمالا پیکرش به ایران منتقل می‌شود.

صاحب‌خبر -

پیکر بانوی ریاضی جهان کجا دفن می شود؟به گزارش حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محمدعلی دهقان رئيس انجمن رياضی ايران،  مريم ميرزاخانی را يکی از نخبگان عرصه رياضی در دنيا توصيف کرد و ارتقای جايگاه علمی ايران در حوزه رياضيات را مرهون تلاش‌های  او  و ساير دانشمندان برجسته کشور دانست و گفت: او با دريافت جايزه فيلدز، ايران را در فهرست 20 کشور دارنده اين مدال قرار داد؛ وی در زمينه هندسه به نوآوری های زيادی دست يافت که مورد تحسين جامعه علمی ايران قرار گرفت و در سال 2014 مدال فيلدز را دريافت کرد.

وی جایزه فيلدز را مهم ترين جایزه جهانی در حوزه رياضی دانست و اظهار کرد: مریم میرزاخانی اولين زن در دنيا و اولين ايرانی است که موفق به دريافت اين جايزه شد.

دهقان در خصوص نحوه تشييع اين نابغه رياضی ايران، مطرح کرد: ما با خانواده مریم میرزاخانی در تماس هستيم و احتمالا پيکر وی به ايران منتقل شود، ولی تصميم نهایی هنوز اعلام نشده است.

دهقان خاطرنشان کرد: با مدال مریم ميرزاخانی ايران در ميان 20 کشوری قرار گرفت که موفق به دريافت اين جايزه شده‌اند.

رئيس انجمن رياضی ایران اظهار کرد: فعاليت‌های تحقيقاتی مریم ميرزاخانی و حدود 60 نفر ديگر ايرانی در حوزه رياضيات در ساير کشورها و داخل کشور موجب شده تا امروز جايگاه جامعه رياضيات ايران ارتقاء يابد.

دهقان با تاکيد بر اينکه مریم ميرزاخانی با اين انجمن همکاری داشته است، يادآور شد: او يکی از اعضای وقت شورای اساتيد اين انجمن بوده و محموديان و کرم‌زاده را به عنوان سرپرست تيم ايرانی برای حضور در مسابقات بين‌المللی همراهی می کرده است.

رئيس دانشگاه ولی عصر رفسنجان با تاکيد بر اينکه مریم ميرزاخانی يکی از افراد همين آب و خاک و پرورش يافته اساتيد ايران است، گفت: وی برای تکميل تحصيلات خود به خارج از کشور رفت و توانست پله‌های ترفيع را با انتشار مقاله خود در حوزه هندسه و دريافت جايزه فيلدز طی کند.

وی با اشاره به اقدامات انجمن رياضی ايران برای ارتباط با محققان ايرانی خارج از کشور، اظهار کرد: انجمن رياضيات ايران در حوزه بين‌المللی ارتباط مستمر با محققان ايرانی مقيم خارج در حوزه رياضيات دارد، به گونه‌ای که تاکنون با 60 نفر از رياضيدانان برجسته ايرانی مقيم خارج ارتباط داشته‌ايم که هر کدام از آنها می توانند برای کشور يک  مریم ميرزاخانی باشند.

انتهای پیام/

 محل دفن پیکر «مریم میرزاخانی» هنوز مشخص نشده است

نظر شما