شناسهٔ خبر: 20280708 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه حمایت | لینک خبر

شیوه ثبت‌نام برای خدمت در حرم امام رئوف

اخبار

صاحب‌خبر -

توسعه حریم حرم مطهر و افزایش فعالیت‌های و مسئولیت‌ها در خصوص خدمت‌رسانی به زائران و شوق فراوان به خدمتی که در دوستداران حضرت رضا (‌ع ) در اقصی نقاط کشور متجلی است، تدوین طرح‌ها و تعریف مسئولیت‌های جدیدی را از سوی آستان قدس رضوی باعث شده است. آنچه در ادامه‌ به نقل از «جهان نیوز»می‌آید، تشریح سازوکاری‌ است که آستان قدس رضوی برای داوطلبان خادمی امام رئوف، تدارک دیده است.

   طرح "خدمت‌یاران" در زمان تولیت آیت‌الله طبسی
"سید خلیل منبتی"، معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی دراین‌باره گفت: با توجه به استقبال قابل‌توجه زائران و مجاوران نسبت به خدمت در بارگاه منور رضوی، طرح‌هایی برای به خدمت گرفتن علاقه‌مندان در دوره تولیت جدید آستان قدس برنامه‌ریزی‌شده است. وی افزود: در زمان تولیت فقید آستان قدس رضوی، مرحوم آیت‌الله واعظ طبسی، بحث خادمی حرم مطهر مطرح بود و بنا بر تقاضای افراد، تولیت وقت دستور خدمت به‌عنوان فراش، دربان، کفاش، حافظ یا نظیر آن را برای فرد متقاضی در قالب حکم خدمه، صادر می‌کرد. منبتی بیان کرد: بعد از گسترش خدمات به زائران در اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی، بحث "خدمت‌یاران" پیش آمد که مسئولیت این افراد در قسمت‌های مربوط به انتظامات صحن‌ها و حریم اماکن متبرکه یا در بخش‌هایی که نیاز بود، تعریف شد.

   ثبت‌نام حضوری در طرح "خادم‌ یار"
معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی گفت: در دوره تولیت جدید، برای ساماندهی خدمت‌یارانی که در حرم مطهر رضوی بودند، آیین‌نامه‌ای تنظیم شد که متمم آیین‌نامه خدمه رسمی حرم‌مطهر است تا این افراد نیز از حکم رسمی برخوردار شوند و به‌عنوان "خادم یار" خدمت کنند. منبتی افزود: اکنون خدمت‌یاران حرم مطهر به خادم یار ارتقا یافته‌اند و این افراد می‌توانند علاوه بر حضور در شیفت خدمتی خود به‌عنوان نائب در محل خدمت خدمه رسمی نیز فعالیت داشته باشند. وی ادامه داد: مجاورین بارگاه منور رضوی که تقاضای خدمت به‌عنوان "خادم یار" در حرم مطهر رضوی را دارند باید با مراجعه حضوری در مرکز امور خادمین آستان قدس رضوی ثبت‌نام کرده و پس از طی مراحل گزینش و در صورت داشتن صلاحیت‌های لازم می‌توانند در حرم مطهر خدمت کنند.
   ثبت‌نام اینترنتی در طرح «خدمت، خادم و مخدوم»
وی اظهار کرد: به دلیل افزایش استقبال از خدمت در بارگاه منور رضوی و تعداد خدمت‌یاران در اماکن متبرکه، تولیت جدید آستان قدس رضوی دستور به تعریف طرحی به نام "خدمت، خادم و مخدوم" و اجرای آن داد تا هر فردی که ارادت قلبی به امام رضا (ع) دارد متناسب با توانمندی خود در هر حرفه و شغلی، به‌عنوان خادم حضرت رضا (ع) خدمتی را به صورت رایگان به مردم ارائه دهد. منبتی گفت: افراد علاقه‌مند به خدمت برای امام رضا (ع) در نقاط مختلف کشور می‌توانند با مراجعه به سایت اینترنتی استان قدس رضوی به‌نشانی www.aqr.ir در طرح 'خدمت، خادم، مخدوم' ثبت‌نام کنند و پس از احراز صلاحیت لازم با مراجعه به نمایندگی‌های آستان قدس رضوی در مراکز استان‌ها، از محل و نوع خدمت خود مطلع شوند.
وی اظهار کرد: وظایف نمایندگی‌های آستان قدس رضوی درمراکز استان‌ها، رسیدگی به امور محرومین، اشتغال‌زایی، استفاده از ظرفیت کاری و شغلی خادم یاران است تا از این طریق خادم یاران به نوعی در محل کار خود خدماتی را به مردم به‌ویژه مردم نیازمند ارائه دهند. معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی گفت: افرادی که در مشهد سکونت دارند، می‌توانند با مراجعه حضوری به مرکز مدیریت امور خادمین ثبت‌نام کرده و پس از احراز صلاحیت از طریق گزینش، در قسمت‌های مختلف از جمله مهمانسرا، انتظامات حریم حرم، مدیریت آگاهی و مدیریت رفاه مشغول به خدمت شوند. منبتی اظهار کرد: کسانی که در شهرستان سکونت دارند پس از ثبت‌نام در سایت مربوطه و مراجعه به دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در مراکز استان‌ها می‌توانند بنا به توانمندی خود در حوزه‌های مختلف یک روز در هفته در محلی که آستان قدس برای خدمت آنان در نظر گرفته است، به‌عنوان خادم حضرت رضا (ع) خدمت خود را ارائه دهند.
وی گفت: برای افرادی که از راه دور خدمت خود را ارائه می‌کنند، به‌گونه‌ای برای آنان برنامه‌ریزی می‌شود که در طول سال چند روز در حرم مطهر رضوی نیز به‌عنوان خادم یار خدمت داشته باشند. وی بیان کرد: محدودیتی برای پذیرش علاقه‌مندان به خدمت در بارگاه منور رضوی وجود ندارد اما عمدتاً آنان باید بین 45 تا 50 سال سن داشته تا از توانایی لازم برای انجام برخی امور در حرم مطهر برخوردار باشند. معاون اماکن متبرکه و امور زائران آستان قدس رضوی گفت: 6 هزار خدمه رسمی، افتخاری و تشرفی مرد با حکم و 50 هزار خادم‌یار در آستان حضرت رضا (ع) خدمت می‌کنند.
 

نظر شما