شناسهٔ خبر: 19975467 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه حمایت | لینک خبر

پیکرهای مطهر 60 شهید دوران دفاع مقدس وارد خاک میهن شد

مرز خسروی، میزبان پیکرهای مطهر شهدا

بعد از یک عمر غریبی و بی‌نشانی آمدند، از دروازه دیار شهیدان هم آمدند؛ گمنامند ولی از نام و نشان فراتر. دیروز آغوش خسروی به روی کبوتران خونین‌بال باز بود تا پرواز ابدی‌شان را بار دیگر در آسمان وطن به نظاره بنشینیم و از صلابت امروز میهن برای آنهایی بگوییم که برایش سر و دست دادند.

صاحب‌خبر -

رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر لزوم پاسخ قاطع به اظهارات مداخله‌جویانه وزیرخارجه آمریکا، این دشمنی‌ها را دارای سابقه طولانی دانست و در عین حال، گفت: نیروهای امنیتی، وزارت اطلاعات و سپاه باید توجه داشته باشند که چه کسانی از داخل به دشمن چراغ سبز نشان می‌دهند. کسانی که با دشمن همکاری می‌کنند، برخی محاربند و برخی مفسد فی الارضند و باید اقدامات آنها به دقت مورد توجه قرار‌گیرد.
به گزارش روابط‌عمومی قوه‌قضاییه، آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با اشاره به سپری شدن روزهای پایانی ماه مبارک رمضان بر ضرورت بهره‌مندی از ایام باقی مانده این ماه تأکید و تصریح‌کرد: وصول به فضل الهی نیازمند اقتضائات و استعدادهایی است چنانکه خداوند نیز می‌فرماید «و ان لیس للانسان الا ما سعی»، بنابراین امید می‌رود که با تلاش برای بهره‌مندی از فیوضات این ماه در ایام باقی مانده همانطور که در شب‌های قدر نیز تلاش شد، مواهبی از این شب‌ها عاید شود و  بتوانیم هر چه بیشتر به فضل و عنایت الهی دست یابیم.
رییس قوه‌قضاییه ماه مبارک رمضان را فرصتی مغتنم برای تهذیب نفس و نورانیت باطن توصیف کرد و با اشاره به مضامین قرآنی دعاهای وارده در این ماه، افزود: تمام این مناجات‌ها و راز و نیازها مقدمه‌ای است برای یاد حقیقی خداوند و ایمان به حاکمیت مطلق او زیرا ریشه بسیاری از مشکلات به همین عدم توجه خاص انسان و غفلت او از سیطره مطلق حق تعالی بر همه عوالم بازمی‌گردد. اگر انسان ایمان قلبی پیدا کند که هر آنچه در این عالم وجود دارد، قائم به حق تعالی است بسیاری از خودپرستی‌ها و خود‌محوری‌ها از بین خواهد رفت.

  روز قدس نماد مظلومیت یک ملت و وحدت جهان اسلام است
آیت الله آملی لاریجانی در ادامه با اشاره به در پیش بودن روز جهانی قدس، این روز را نماد اعلام مظلومیت ملت فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی برشمرد و اظهارکرد: امروز کشورهای سلطه تلاش می‌کنند که با ایران هراسی، توجه جهان اسلام را از دشمن قدیمی و واقعی‌اش یعنی رژیم صهیونیستی برگردانند و نگاه‌ها را معطوف به ایران کنند. این جنایتی است که توسط آمریکا و اذناب آن در جهان اسلام صورت می‌گیرد. بر همین اساس همگی موظفیم با گرامیداشت روز جهانی قدس و حضور باشکوه در راهپیمایی این روز، توطئه رژیم صهیونیستی و کشورهای سلطه را خنثی کنیم و این روز را به عنوان نماد عظیم وحدت جهان اسلام در برابر دشمن حقیقی مسلمانان مطرح کنیم. رییس قوه‌قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تصویب تحریم‌های جدید سنای آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان‌کرد: دشمنی‌های آمریکا که جلوه‌های متعددی دارد، روز به روز تشدید می‌شود و گروهی که در حال حاضر در رأس قدرت این کشور قرار گرفته‌اند، گرچه در اصل مواضع با اسلاف خود مشترکند، اما در ابراز دشمنی صریح ترند.
آیت الله آملی لاریجانی یکی از مظاهر این دشمنی را سفر اخیر رییس‌جمهور آمریکا به عربستان و تحریک کشورهای منطقه علیه جمهوری اسلامی دانست و افزود: تحریم‌های اخیر سنا جلوه دیگری از دشمنی‌های آمریکاست که گرچه اینگونه اقدامات، سابقه‌ای طولانی دارد، اما اینکه آمریکایی‌ها برخلاف برجام دست به این کار زده‌اند و عملاً این توافق را تبدیل به یک امر یک طرفه به نفع آمریکا کرده‌اند، غیرقابل قبول است.
وی با بیان اینکه هیچ ملتی زیر بار چنین مذلتی نخواهد رفت، بر اقدام متقابل جمهوری اسلامی برای پاسخ قاطع به آمریکا تأکید کرد و گفت: یکی دیگر از این دشمنی‌ها سخنان غیر دیپلماتیک و خارج از عرف وزیر امور خارجه آمریکا در روزهای اخیر بود که حسب برخی گزارشات گفته است ما باید جمهوری اسلامی را در زمینه انرژی هسته‌ای و تولید سلاح اتمی مهار کنیم و همچنین از گروه‌هایی که در داخل ایران وجود دارند، برای تغییر مسالمت‌آمیز قدرت و حکومت این کشور استفاده و حمایت کنیم.
آیت الله آملی لاریجانی چنین اظهاراتی را بسیار بد و توهین‌آمیز توصیف کرد و با تأکید بر لزوم پاسخ قاطع به چنین اظهاراتی، تصریح‌کرد: متاسفانه عده‌ای در داخل کشور به دشمنان چراغ سبز نشان می‌دهند و با ارسال برخی سیگنال‌ها موجب ایجاد طمع در دشمنان می‌شوند. برخی از این افراد محاربند و برخی مفسد فی‌ الارضند و بر این اساس نیروهای امنیتی به ویژه وزارت اطلاعات و سپاه باید کاملاً هوشیارانه، این قبیل گروه‌ها را رصد و کشف کنند. قوه‌قضاییه نیز بدون هیچ‌گونه هراسی از هیاهوها و تبلیغات مدعیان حقوق‌بشر با این افراد برخورد خواهد کرد.

  ملت ایران مجالی به دشمن نخواهد داد
رییس قوه‌قضاییه با بیان اینکه ملت ایران پای این نظام و آرمان‌های آن ایستاده و هیچ مجالی به دشمن نخواهد داد، اظهار کرد:  بیش از 30 سال است که آمریکایی‌ها چنین رویاهای خامی را در ذهن خود پرورش می‌دهند و همیشه هم تیرشان به سنگ خورده  است، زیرا مردم ما تحت عنایات حضرت حق و با رهبری‌های داهیانه حضرت امام (قدس الله نفسه الزکیه)  و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همواره در صحنه حضور داشته و از نظام خود دفاع کردند.
آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر لزوم هوشیاری هر چه بیشتر نیروهای امنیتی و قضات شریف دستگاه‌قضایی برای ردیابی نفوذ دشمن، گفت: خطر نفوذ در ایام اخیر تشدید شده است و تمام دستگاه‌های مرتبط باید ابعاد مختلف این نفوذ را تحت نظر داشته باشند.
وی خاطرنشان‌کرد: جمهوری اسلامی تنها با اقتدار و استحکام خود و اتکا به توان و نیروی داخلی به ویژه در زمینه‌های گوناگون اقتصادی می‌تواند از مخاطرات عبور کند و در برابر دشمنی‌ها و توطئه‌ها بیمه شود.

  تاکید بر اجرای دقیق برنامه چهارم توسعه قضایی
آیت الله املی لاریجانی با اشاره به تدوین برنامه چهارم توسعه قضایی هماهنگ با برنامه ششم توسعه کشور، اظهارکرد: بیش از یک سال روی برنامه چهارم توسعه قضایی از سوی معاونت راهبردی قوه‌قضاییه کار شده و نظرات مختلف از دادگستری‌های سراسر کشور جمع‌آوری شده است که از این بابت از همه کسانی که در تهیه این برنامه تلاش کرده‌اند، خصوصا معاون محترم راهبردی قدردانی می‌کنیم.
رییس قوه‌قضاییه با تأکید بر لزوم همکاری و هماهنگی تمام اجزای دستگاه قضایی در اجرا و نظارت بر این برنامه، افزود: این برنامه با 19 هدف راهبردی و با 65 راهبرد، 307 برنامه راهبردی و یک هزار و 507 برنامه عملیاتی، نقشه راه قوه‌قضاییه در پنج سال آینده را ترسیم می‌کند.
آیت الله آملی لاریجانی با تاکید بر اهمیت برنامه محور بودن تمام اقدامات به ویژه در دستگاه قضایی، رهنمودهای مقام معظم رهبری خطاب به قوه‌قضاییه مبنی بر لزوم داشتن برنامه‌ای منسجم را مورد اشاره قرار داد و گفت: امیدواریم با همکاری و هماهنگی همه بخش‌های دستگاه قضایی و تلاش مسئولان عالی قوه‌قضاییه، این برنامه به عنوان شاخصی برای سنجش میزان توفیق قوه‌قضاییه در اجرای وظایف و ماموریت‌هایش به خوبی اجرا شود، البته یکی از ارکان بسیار مهم برای اجرایی شدن برنامه چهارم توسعه قضایی، تامین بودجه و اعتبارات است که امیدواریم دولت و مجلس محترم نیز در این زمینه با دستگاه قضایی همکاری کنند.
در پایان جلسه، بحث و بررسی پیرامون آیین‌نامه اصلاحی تعیین گروه‌های شغلی و ضوابط مربوط به ارتقا گروه و تغییر مقام قضات در دستور کار مسئولان عالی قضایی قرار داشت.

نظر شما