شناسهٔ خبر: 19042090 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرآنلاین | لینک خبر

اقلیتی تخلف می‌کنند، چرا ۸۰ میلیون نفر را مجازات می‌کنید؟

اقتصاد > انرژی - قاچاق گسترده بنزین، احیای کارت سوخت را در ذهن نمایندگان مجلس،برخی کارشناسان و نیز مسئولان دولتی ، کلید زده است. البته کارت سوخت، یک پیوست هم دارد: افزایش قیمت

صاحب‌خبر -

در شبکه های مجازی ، موضوع کارت سوخت و قاچاق با بحثهای فراوان روبروشد. عده ای معتقدند بای بنزین گران شود تا قاچاق آن مقرون به صرفه نباشد و عده ای می گویند در صورت استفاده از کارت سوخت،عملا راه قاچاق مسدود می شود.

خبرآنلاین نیز از مخاطبان خود خواست در این باره نظر بدهند. کاربران زیادی دیدگاههای خود را مطرح کردند. ملاحظه این کامنتها نشان می دهد بطور کلی سه دیدگاه در این مورد وجود دارد.

1- موضوع قاچاق سوخت حتی اگر واقعی باشد اتفاق جدیدی نیست و مطرح شدن آن در این مقطع، بهانه ای است برای افزایش 2-3 برابری قیمت سوخت.

2-با توجه به نرخ روز دلار که بین 13 تا 14 هزارتومان است، بنزین حتی اگر 5 برابر هم گران شود باز هم قاچاقش صرف می کند.بنابراین به جای گران کردن بنزین، بروید سراغ مبارزه جدی با قاچاقچیان.

3- بنزین متعلق به همه ایرانیان است،حتی آنهایی که خودرو ندارند. بنابراین وقتی بنزین با کارت سوخت توزیع می شود، سرمایه ملی فقط به ماشین دارها تعلق می گیرد و هرکس تعداد بیشتری خودرو داشته باشد سهمش از سرمایه ملی بیشتر است. در واقع در این فرایند کلاه گشادی بر سر مردمی که خودرو ندارند یا از آن کمتر استفاده می کنند، می رود.

وسرانجام:4- ظاهرا مسئولان سوراخ دعا را گم کرده اند. مگر این قاچاقچیان محترم که روزی 10 تا 20 میلیون لیتر بنزین قاچاق می کنند چند نفرند؟ 100نفر؟ 1000نفر؟ 10000؟ 1000000؟ یک میلیون؟... خب. با فرض اینکه یک میلیون نفر هم باشند معنا دارد که بجای مجازات این یک میلیون،79میلیون بقیه را مجازات کنیم و مجبورشان کنیم به گران خریدن بنزین؟

مطالب دیگر در این زمینه را بخوانید:
قاچاقچیان‌ سوخت‌ هر دقیقه ۱۳۸ تا ۲۷۷ میلیون‌ تومان‌ به‌ جیب‌ می‌زنند
مصرف بنزین در کدام منطقه پایتخت بالاتر است؟
آقای رئیس ستادمبارزه با قاچاق کالا! روزانه ۱۵۰۰ کامیون بنزین قاچاق می‌شود، مامورانتان گزارش می‌دهند؟

1717

نظر شما