شناسهٔ خبر: 18968629 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: رجا | لینک خبر

افزایش فشارهای آمریکا برای امتیازگیری بیشتر از دولت روحانی آغاز شد/ ترامپ: ایران به روح برجام پایبند نبوده است/ تیلرسون: باید همه تهدیدها از جانب ایران را در نظر بگیریم

تیلرسون با انتقاد از برجام گفت که این قرارداد به همه جنبه‌های تهدیدات ایران نسبت به منافع آمریکا نپرداخته است: «به همین دلیل است که ما باید به ایران نگاهی جامع کنیم و همه تهدیدها، در همه زمینه‌ها و در هر منطقه را از جانب ایران در نظر بگیریم.»

صاحب‌خبر -
گروه بین‌الملل-رجانیوز: «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با «پائولو جنتیلونی سیلوری» نخست‌وزیر ایتالیا در خصوص ایران و توافق هسته‌ای میان این کشور و 1+5 سخن گفت.
 
به گزارش رجانیوز ترامپ برجام را توافقی فاجعه‌بار خواند که آمریکا نباید قبول می‌کرد و در ادامه مدعی شد که ایران به روح برجام پایبند نبوده است.
 
این سخنان ترامپ در قالب سوال و جواب اظهار شد.
 
خبرنگار فاکس‌نیوز نظر ترامپ را در خصوص سلامت روانی «کیم جون اون» رهبر کره شمالی و توافق هسته‌ای ایران و 1+5 پرسید. پرسید «آیا دلیلی دارید که ایران در (اجرای) برجام تقلب می‌کند؟»
 
ترامپ پاسخ داد: «در خصوص کره شمالی، ما در وضعیت خیلی خوبی هستیم. با سرعت در حال تقویت نیروی نظامی خود هستیم .. باید منتظر بمانیم و ببینیم چه می‌شود. به سوال شما در خصوص ثبات (عقلی رهبر کره شمالی) نمی توانم پاسخ بدهم ولی امیدوارم پاسخ آری باشد.»
 
در ادامه، کار به برجام کشید.
 
ترامپ گفت: « فکر می‌کنم ایرانی‌ها دارند زیان بزرگی به توافق می‌زنند. توافقی وحشتناکه که حالا امضاء شده و اصلاً نباید با آن روش، مورد مذاکره قرار می‌گرفت و نباید امضاء می‌شد.»
 
رئیس‌جمهور آمریکا که کشورش یکی از طرف‌های مذاکره ایران در 1+5 بود ادامه داد: «من در کل از توافقات حمایت می‌کنم ولی آن (برجام) توافق بدی بود؛ بدترین توافقی که تاکنون دیده‌ام کسی (برای انعقاد آن) مذاکره کرده باشد.»
 
ترامپ آخرین تیر امشبش را هم به سمت برجام و روحش شلیک کرد و گفت: «می‌توانم به شما بگویم که آنها به روح توافق پایبند نبوده‌اند؛ ما در حال تحلیل دقیق آن هستیم و در آینده‌ای نه چندان دور، چیزی برای گفتن خواهیم داشت.»
 
آخرین سخنان ترامپ در پاسخ به این سوال، اینگونه بود: «ایران به روح توافق پایبند نبوده و باید (پایبند) باشند. باید اینگونه باشند.»
 
گفتنی است که با نزدیک شدن به ایام انتخابات، افزایش فشارها از جانب تیم ترامپ به دولت روحانی برای گرفتن امتیازات بیشتر آغاز شده است چرا که سابقه دولت یازدهم نشان داده که در برابر فشارها دوام زیادی نمی‌آورد.
 
در همین راستا پیشتر نیز وزیر خارجه آمریکا رکس تیلرسون روز چهارشنبه ۳۰ فروردین مقابل دوربین رسانه‌ها آمد و با زبانی تند از برجام، فعالیت‌های نظامی ایران در منطقه خاورمیانه و رابطه ایران با اسرائیل انتقاد کرد.
 
تیلرسون با انتقاد از برجام گفت که این قرارداد به همه جنبه‌های تهدیدات ایران نسبت به منافع آمریکا نپرداخته است: «به همین دلیل است که ما باید به ایران نگاهی جامع کنیم و همه تهدیدها، در همه زمینه‌ها و در هر منطقه را از جانب ایران در نظر بگیریم.»
 
چند ساعت قبل از تیلرسون، ژنرال جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا هم در عربستان گفت که ایران در منطقه در همه‌جا هست. متیس گفت که کشورش باید ایران را در منطقه «کیش‌ومات» کند.
 
پیش از انتقادهای ترامپ از برجام، نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد هم در جلسه شورای امنیت حاضر شد و از ۱۵ کشور عضو خواست که به جای تمرکز بر اسرائیل درباره خطر ایران در منطقه صحبت کنند.
 
با این شرایط و نزدیک شدن به انتخابات باید همچنان منتظر افزایش فشارهای آمریکا به دولت یازدهم بود چرا که ترامپ تاجر است و قواعد معامله را به خوبی می‌داند؛ از طرفی دیگر دولت یازدهم هم در عجله برای اتمام کار یدی طولانی دارد.
 

نظر شما