شناسهٔ خبر: 17385864 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: سیتنا | لینک خبر

با نگاهی به حضور پاویون ایران در نمایشگاه ITU بانکوک؛

چگونه یک رمز عبور مطمئن ساخته و بعدا به خاطر بیاوریم؟

یک شیوه مناسب برای نگهداری رمزهای عبور، به خاطر سپردن شیوه ساخت آنها به‌جای به خاطر سپردن رمز است. به این ترتیب شما می‌توانید برای هر کاربرد یک شیوه خاص داشته یا یک شیوه را به اندکی تفاوت در موارد مختلف به کار ببرید.

صاحب‌خبر -

به گزارش سیتنا، سایت security in a box می نویسد: رمزهای عبور و دسترسی، کلید ورود به فضاهایی است که به نحوی درگیر پردازش‌های دیجیتال است. این  کلمات یکی از ویژگی‌های زندگی عصر حاضر هستند که با ورود رایانه به زندگی جاری مردم، به‌تدریج جایگاه ویژه‌ای یافته‌اند.

امروز کمتر کسی است که برای دسترسی به تجهیزات و یا انجام کارهای اداری و شخصی خود به رمزهای دسترسی نیاز نداشته باشد. تلاش برای حفظ امنیت و پیشگیری از دسترسی غیرمجاز در دهه ۸۰ میلادی بر روی رایانه‌های شخصی با استفاده از قفل و کلیدی کوچک انجام می‌شد، اما این روش به‌سرعت جای خود را به رمزهای عبوری داد که امروز در همه ابعاد زندگی ما و به اشکالی پیچیده خودنمایی می‌کند.

دسترسی‌های مبتنی بر رمزهای عبور گرچه با استفاده از داده‌های بیومتریک (تصویر چشم، اثرانگشت، صدا، چهره) و ابزارهای پیچیده جدید اعتبار بیشتری یافته‌اند اما همچنان در معرض آسیب‌های جدی هستند. مسائلی که کاربران و مهندسین نرم‌افزار و سخت‌افزار در مورد رمزهای دسترسی با آن مواجه هستند در همه مراحل ایجاد، نگهداری، کاربرد و اعتبار سنجی این رمزها خود را نشان می‌دهد. زنجیره پردازش‌هایی که این مراحل را دربرمی گیرد، در هر مرحله می‌تواند حاوی پیچیدگی‌های بسیار باشد. این پیچیدگی‌ها در مجموع موانعی را سر راه سارقین اطلاعات قرار می‌دهد، اما یک حلقه ضعیف و ناکارآمد می‌تواند همه تلاش‌های انجام شده در سایر مراحل را بی‌اثر سازد.

چگونه یک رمز عبور مطمئن بسازیم؟

رمزهای عبور ساده که طول کمی نیز دارند به راحتی توسط برنامه‌های رمز یاب رایانه‌ای قابل کشف هستند. هرچه طول رمز عبور بیشتر باشد و از ترکیبات مختلف حروف، اعداد و نمادهای دیگر در آن استفاده شده باشد، امکان بازیابی آن توسط این نوع برنامه‌ها کاهش می‌یابد.

برای داشتن یک رمز عبور خوب به نکات زیر توجه کنید:

۱- طول رمز عبور خود را کمتر از هشت حرف انتخاب نکنید، تعداد بیشتر حروف و نمادها به معنای استحکام بیشتر رمز عبور است.
۲- به‌جای تلاش برای به خاطر سپردن رمز عبور، قاعده‌ای که بر آن مینا رمز را ایجاد کرده‌اید به خاطر بسپارید.
۳- یک رمز عبور مناسب حاوی اطلاعات و مشخصات فردی شما نیست.
۴- رمز عبور را بر اساس جابجایی حروف و علائم صفحه‌کلید نسازید، این نوع رمزها برخلاف ظاهر پیچیده، همچنان قابل بازیابی است.

چگونه رمز عبور محکم ساخته و به خاطر بیاوریم؟

به گزارش سیتنا، سایت security in a box می نویسد: همان‌گونه که اشاره کردیم، یک شیوه مناسب برای نگهداری رمزهای عبور، به خاطر سپردن شیوه ساخت آنها به‌جای به خاطر سپردن رمز است. به این ترتیب شما می‌توانید برای هر کاربرد یک شیوه خاص داشته یا یک شیوه را به اندکی تفاوت در موارد مختلف به کار ببرید.

برخی از نمونه‌های این روش به این ترتیب است:

استفاده از حروف بزرگ و کوچک در کنار هم و به صورت غیر مرتب؛

مانند: My naME is Not MR. MarSter

استفاده‌ی غیر ترتیبی از اعداد و حروف؛

مانند: a11 w0Rk 4nD N0 p14Y که همان all work and no play هست.

استفاده از برخی نمادهای خاص و ترکیب آن‌ها با حروف و اعداد؛

مانند: c@t(heR1nthery3 که همان catch her in thirtythree هست.

استفاده از زبان‌های مختلف؛

مانند: Esme Man rez@ hast

استفاده از صفحه‌کلید انگلیسی و نوشتن فارسی؛

وقتی می‌خواهید بنویسید «البرز» روی صفحه‌کلید می‌زنید «hgfvc»

برای ایجاد رمز عبورهای خوب هم‌چنین می‌توان از علائم اختصاری استفاده کرد.

بدین ترتیب، جمله‌های طولانی به عبارات‌هایی کوتاه و درعین‌حال پیچیده بدل می‌شود.

استفاده از مثال‌های بالا و ترکیب کردن ایده و افکار خود، شما را قادر خواهد ساخت تا کلمه‌ها و عباراتی خلق کنید که در عین پیچیدگی، قابل حفظ کردن نیز باشند.

انتهای پیام http://www.citna.ir

برچسب‌ها:

نظر شما