شناسهٔ خبر: 17385592 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

مدیرکل میراث استان:

شبکه آب و فاضلاب میدان نقش جهان اصفهان اصلاح و استانداردسازی می شود

اصفهان - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اعلام کرد: شبکه آب و فاضلاب در میدان تاریخی نقش جهان و مسجد جامع اصفهان در قالب یک طرح ملی اصلاح، بازسازی و استانداردسازی می شود.

صاحب‌خبر -

فریدون الهیاری در گفتگو با ایرنا افزود : این طرح بزرگ که در مرحله مطالعات و برنامه ریزی اولیه قرار دارد، بزودی با مشارکت شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان، اجرا خواهد شد.
وی هدف از انجام این طرح را حفاظت از میدان تاریخی نقش جهان و مجموعه های اطراف آن عنوان کرد و افزود: رطوبت حاصل از شبکه آب و فاضلاب طی سالهای گذشته در این ناحیه باعث آسیب به بناها این مجموعه تاریخی شده، بنابراین لزوم اصلاح این شبکه بیش از گذشته جدی است.
الهیاری همچنین ارائه آمار و ارقام در ارتباط با این طرح را به زمان پس از تایید و برنامه ریزی و جمع بندی نهایی موکول کرد.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان همچنین با اشاره به اهمیت مطالعات و رصد آبهای زیرزمینی زیر این میدان تاریخی ادامه داد: طرحهای عمرانی پیرامون این میدان باعث تغییرات جریان و حجم آبهای زیرزمینی این منطقه شده، بنابراین باید این موضوع را مورد بررسی قرار داد تا بتوانیم طرح هایی برای جلوگیری از آسیب به بناهای تاریخی پیاده کنیم.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان همچنین به ضرورت ساماندهی شبکه آبرسانی درمسجد امام گفت: بخشی از تاسیسات آبی و بویژه سرویسهای بهداشتی داخل مسجد باعث افزایش رطوبت و آسیب به بنا شده، بنابراین قرار است با مشارکت شهرداری اصفهان سرویس بهداشتی جدید در جنب میدان نقش جهان احداث شود.
الهیاری با اشاره به اینکه این پروژه احتمالا تا ایام نوروز انجام خواهد شد، اضافه کرد: پس از احداث این مجموعه، سرویس های بهداشتی داخل مسجد بسته خواهد شد.
وی ادامه داد: نوسازی و بهسازی معابر ضلع جنوبی میدان نقش جهان نیز در شورای فنی سازمان به تصویب رسیده و هم اکنون در دستور کار قرار دارد.
به گزارش ایرنا؛ در سالهای گذشته رطوبت ناشی از فرسودگی و غیر استاندارد بودن شبکه آب وفاضلاب، یکی از عوامل آسیب به بناهای تاریخی اصفهان بویژه بناهای گرداگرد میدان نقش جهان بوده است.
میدان نقش جهان، میدان تاریخی و مرکزی شهر اصفهان ، در زمان صفویه حدود 400 سال قبل بنا شده و ابعاد آن 560 در 160 متر است.
معماری و مهندسی این مجموعه تاریخی که زنجیره ای از نیاز های اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی شامل بازار، مسجد، مدرسه و امکانان تفریحی را در خود جای داده، پس از گذشت 400 سال نه تنها همچنان کاربردها و نقش خود را حفظ کرده بلکه به کانون جذب گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده و به کاربری های خود افزوده است.
بناهای تاریخی موجود در چهار طرف این میدان شامل عالی قاپو، مسجد شاه (اصفهان)، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه است.
علاوه بر این بناها، 200 حجره دو طبقه در اطراف میدان واقع شده که بیشتر جایگاه عرضه صنایع دستی اصفهان است.
در گذشته این میدان جایگاه برگزاری آیین های گوناگون و بازی چوگان بوده که امروزه بصورت یک گردشگاه همگانی و جایگاهی برای برگزاری آیین های ملی و مذهبی تبدیل شده است.
این میدان در بهمن ماه سال 1313 به شماره 102 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت ماه سال 1358 جزو نخستین آثار ایرانی بود که به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید.
چهار اثر تاریخی استان اصفهان از جمله میدان نقش جهان، کاخ موزه چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع عتیق (به عنوان اولین مسجد جهان اسلام که به ثبت جهانی رسیده ) در فهرست جهانی یونسکو ( سازمان فرهنگی، علمی و آموزشی ملل متحد ) به ثبت رسیده است.
استان اصفهان به دلیل برخورداری از ویژگی های یاد شده یکی از مقاصد اصلی گردشگران به شمار می رود، این استان دارای 90 هتل و 65 مهمانپذیر است که از این تعداد، 57 هتل و 30 مهمانپذیر در شهر اصفهان قرار دارد.
ت / 6020 / ** خبرنگار: علیرضا حکیمیان** انتشار: سلطانمرادی
کانال اطلاع رسانی : https://telegram.me/esfahanirna

انتهای پیام /*

نظر شما