شناسهٔ خبر: 17376942 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه اطلاعات | لینک خبر

نخستین هواپیمای ایرباس تحویل ایران ایر شد

گام عملی برجام در صنعت هوایی

صاحب‌خبر -
 

ایران نخستین فروند ایرباس خریداری شده مدل (A321) را دیروز با حضور مدیران عامل شرکت هما و ایرباس در شهر تولوز فرانسه تحویل گرفت.
این هواپیمای ۱۹۰ نفره قرار است امروز به همراه هیات ایرانی با هدایت خلبانان ایران ایر فرودگاه تولوز فرانسه را به مقصد مهرآباد تهران ترک کند.
این هواپیما نخستین فروند از هواپیماهای ایرباس است که پیش قرارداد آن اواخر پارسال با سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاریس بین ایران ایر و ایرباس امضا شد.
براساس برنامه ریزی‌های انجام شده قرار است این هواپیما ساعت ۵ صبح امروز به وقت محلی فرودگاه تولوز را ترک کند و بعدازظهر در آیینی به فرودگاه مهرآباد وارد شود.
از این هواپیما در مسیرهای داخلی استفاده می شود؛ هر چند شاید در آینده برای پروازهای بین المللی هم از آن بهره گرفت.
“فابیس برژیر” مدیرعامل ایرباس در مراسمی که دیروز هنگام تحویل این هواپیما در فرانسه برگزار شد، ابراز امیدواری کرد با تحویل این هواپیماها توسعه اقتصادی ایران با سرعت بیشتری دنبال شود.
وی گفت: طبق قراردادی که با ایران ایر امضا شده است، هواپیماهای بعدی هم بتدریج به شرکت هواپیمایی ایران ایر تحویل می شود.
برژیر اعلام کرد: از یکصد فروند هواپیمای خریداری شده ایران، ۹۸ فروند سفارش جدید و ۲ فروند بازخرید از یک سفارش لغو شده یک شرکت هواپیمایی دیگر است.وی افزود: قرارداد ایران ایر با ایرباس برای خرید این هواپیماها با مجوز خزانه داری آمریکا و قوانین بین المللی امضا شده است و درصددیم طبق این قرارداد، هواپیماهای خریداری شده را به ایران ایر تحویل دهیم و امسال هم شماری از این هواپیماها به این شرکت تحویل می شود.
مدیرعامل شرکت ایرباس درباره تاثیر برنده شدن «دونالد ترامپ» در انتخاب ریاست جمهوری آمریکا بر سیاست‌های این شرکت گفت: ترامپ تاثیری در روابط ما با ایران ندارد. به گفته مدیرعامل شرکت ایرباس، قرارداد این شرکت با ایران‌ایر یک هفتم کل سفارش‌هایی است که در سال ۲۰۱۶ میلادی دریافت کرده است.
به گزارش ایرنا، شرکت‌های هوایی ایران با اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از دی پارسال مذاکرات مستقیم را با شرکت‌های سازنده هواپیما آغاز کردند؛ به طوری که اواخر پارسال پس از سفر رئیس جمهوری اسلامی ایران به فرانسه، پیش قرارداد خرید بیش از یکصد فروند هواپیما بین شرکت ایرباس و هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران در پاریس امضا شد.
اوایل مهر بود که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا (اوفک- OFAC) مجوز فروش هواپیما به ایران را به ایرباس و بویینگ داد و با صدور این مجوز، مذاکرات بین نمایندگان بویینگ و ایرباس با مدیران هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) به مراحل نهایی رسید تا اینکه قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری بین ایران ایر و شرکت ایرباس برای خرید یکصد فروند هواپیما به امضا رسید.
بر پایه این قرارداد، ایران ایر ۴۶ فروند هواپیمای ۳۲۱ از ایرباس خریداری کرد که در مجموع بیش از ۸۳۰۰ صندلی را به ظرفیت هما اضافه می کند.
همچنین هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) ۳۸ فروند ایرباس از نوع ۳۳۰ تحویل می‌گیرد که ۲۵۳ صندلی دارد و در مجموع شمار صندلی‌های این سری از هواپیماها برای ایران ایر بیش از ۱۱ هزار و ۴۰۰ صندلی ظرفیت ایجاد می کند.
همچنین ایران ایر طبق این قرارداد ۱۶ فروند هواپیمای ۳۵۰ ایرباس را برای پروازهای دوربرد خود متشکل از پنج هزار و ۶۰۰ صندلی را در آینده از ایرباس تحویل می گیرد تا بتواند در پروازهای بین المللی از این هواپیما استفاده کند.
در مجموع شرکت هواپیمای جمهوری اسلامی ایران با ایرباس برای خرید یکصد فروند هواپیما و با شرکت بوئینگ برای خرید ۸۰ فروند هواپیما قرارداد امضا کرده و قرار است بزودی قرارداد خرید ۲۰ فروند هواپیمای ۷۰ نفره را با شرکت فرانسوی- ایتالیایی
«ای.تی.آر» (ATR) امضا کند.
جایگاه صنعت هوانوردی ایران در منطقه با امضای قرارداد خرید بیش از ۲۰۰ فروند هواپیمای مسافری دور، متوسط و کوتاه برد و افزایش بیش از۵۰ هزار صندلی جدید ارتقا می یابد و فرصت‌های اشتغالزایی مستقیم را برای بیش از ۲۰ هزار نفر در داخل فراهم می کند.

برچسب‌ها:

نظر شما