شناسهٔ خبر: 17373799 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: آنا | لینک خبر

برداشت روزانه 27 میلیون متر مکعب گاز از فاز 21

مجری فازهای ٢١ و ٢٠ پارس جنوبی گفت: سکوی فاز ٢١، هیچ گونه محدودیتی در ارسال منابع گازی به پالایشگاه خشکی این فازها ندارد و روزانه حدود ٢٧ میلیون متر مکعب گاز از این سکو به بخش خشکی ارسال می‎شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه قتصادی آنا از شرکت نفت و گاز پارس، علیرضا عبادی افزود: یک سوم مقدار گاز برداشتی از سکوی فاز ٢١ پارس جنوبی در پالایشگاه فازهای ٢٠ و ٢١ شیرین سازی و بقیه به پالایشگاه فازهای ١٥ و ١٦ ارسال می شود.

وی افزود: هم‌اکنون به منظور تامین و افزایش توان گازرسانی به شبکه سراسری در فصل زمستان و استفاده بهینه از گاز دریافتی، روزانه حدود ١٨ میلیون متر مکعب از تولید این سکو از طریق خط لوله میان فازی برای فرآوری به پالایشگاه فازها ١٥ و ١٦ ارسال و ٩ میلیون متر مکعب بقیه هم در ردیف نخست شیرین سازی فازهای ٢٠ و ٢١ فراوری و به خط سراسری تزریق می‎شود.

مجری فازهای ٢٠ و٢١ پارس جنوبی ادامه داد: تلاش ویژه‎ای برای آماده سازی ردیف سوم شیرین سازی تا نیمه بهمن ماه در حال اجراست که در پی آن همه تولیدات سکوی فاز ٢١ به‎وسلیه ردیف نخست و سوم پالایشگاه این فازها فرآوری و به خط سراسری ارسال می‌شود.

عبادی گفت: پیش بینی می شود ردیف دوم شیرین سازی فازهای ٢١ و ٢٠ تا دو ماه دیگر به‎طور کامل بازیابی شود و در مدار تولید قرار گیرد.

وی یادآور شد: تا پایان امسال ردیف‎های دوم و چهارم شیرین سازی فازهای ٢١ و ٢٠ پارس جنوبی، پس از عملیات راه اندازی و بهره برداری از سکوی فاز ٢٠ آماده تولید گاز می‎شوند.

هدف از توسعه فاز ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی تولید روزانه ٥٠ میلیون متر مکعب گاز شیرین و تصفیه شده برای تامین نیاز مصارف داخلی، تولید روزانه ٧٥ هزار بشکه میعانات گازی، ٤٠٠ تن گوگرد و تولید سالانه یک میلیون و ٥٠ تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان به منظور تامین خوراک صنایع پتروشیمی است.

نظر شما