شناسهٔ خبر: 17372070 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: شانا | لینک خبر

برداشت روزانه 27 میلیون مترمکعب گاز از سکوی فاز ٢١ پارس جنوبی

مجری فازهای 21 و 20 پارس جنوبی گفت: سکوی فاز 21، هیچ گونه محدودیتی در ارسال منابع گازی به پالایشگاه خشکی این فازها ندارد و روزانه حدود 27 میلیون متر مکعب گاز از این سکو به بخش خشکی ارسال می‎شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش شانا، علیرضا عبادی افزود: یک سوم مقدار گاز برداشتی از سکوی فاز 21 پارس جنوبی در پالایشگاه فازهای ٢٠ و ٢١ شیرین سازی و بقیه به پالایشگاه فازهای 15 و 16 ارسال می شود.

وی افزود: هم‌اکنون به منظور تامین و افزایش توان گازرسانی به شبکه سراسری در فصل زمستان و استفاده بهینه از گاز دریافتی، روزانه حدود 18 میلیون متر مکعب از تولید این سکو از طریق خط لوله میان فازی برای فرآوری به پالایشگاه فازها 15 و 16 ارسال و 9 میلیون متر مکعب بقیه هم در ردیف نخست شیرین سازی فازهای 20 و 21 فراوری و به خط سراسری تزریق می‎شود.

به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، مجری فازهای ٢٠ و٢١ پارس جنوبی ادامه داد: تلاش ویژه‎ای برای آماده سازی ردیف سوم شیرین سازی تا نیمه بهمن ماه در حال اجراست که در پی آن همه تولیدات سکوی فاز 21 به‎وسلیه ردیف نخست و سوم پالایشگاه این فازها فرآوری و به خط سراسری ارسال می‌شود.

عبادی گفت: پیش بینی می شود ردیف دوم شیرین سازی فازهای 21 و 20 تا دو ماه دیگر به‎طور کامل بازیابی شود و در مدار تولید قرار گیرد.

وی یادآور شد: تا پایان امسال ردیف‎های دوم و چهارم شیرین سازی فازهای 21 و 20 پارس جنوبی، پس از عملیات راه اندازی و بهره برداری از سکوی فاز 20 آماده تولید گاز می‎شوند.

هدف از توسعه فاز 20 و 21 پارس جنوبی تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین و تصفیه شده برای تامین نیاز مصارف داخلی، تولید روزانه 75 هزار بشکه میعانات گازی، 400 تن گوگرد و تولید سالانه یک میلیون و 50 تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان به منظور تامین خوراک صنایع پتروشیمی است.

نظر شما