شناسهٔ خبر: 1706025 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: الف | لینک خبر

جزئیات همایش امروز همگرایی اصول‌گرایان

صاحب‌خبر -
آیت‌الله مصباح‌: اصول‌گرا کسی‌است که تا پای جان با ولایت‌فقیه بماند/ حدادعادل: در انتخابات مجلس زمینه وحدت بیشتر است.

به گزارش تسنیم، همایش گام مقدماتی اصول‌گرایان برای همگرایی با حضور نمایندگان گروه‌های اصول‌گرا در محل مجتمع فرهنگی ۱۳ آبان برگزار شد. نمایندگان گروه‌های اصول‌گرا، این همایش را گام نخست برای رسیدن به وحدت در جبهه اصولگرایی توصیف کرده‌اند.

در این همایش آیت‌الله مصباح یزدی، آیت‌الله موحدی کرمانی عضو جامعه روحانیت مبارز، غلامعلی حدادعادل رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس، سعید جلیلی، کامران دانشجو وزیر سابق علوم، علیرضا زاکانی دبیرکل جمعیت رهپویان، حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران، محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی، اسدالله بادامچیان عضو جبهه پیروان، آیت‌الله قرهی رئیس حوزه علمیه امام مهدی(عج)، ابراهیم انصاریان رئیس دفتر آیت‌الله مهدوی‌کنی، رضا روستا آزاد رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف، حسین طلا نماینده مردم تهران، حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان، مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجتبی رحماندوست نماینده مجلس، سعید حدادیان مداح اهل بیت(ع)، علی‌ اصغر زارعی نماینده مردم تهران، مسعود میرکاظمی نماینده مردم تهران، حجت‌الاسلام میرتاج الدینی معاون پارلمانی صداوسیما، حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی عضو جامعه روحانیت مبارز، حجت‌الاسلام یدالله شیرمردی، صادق خلیلیان وزیر سابق کشاورزی، حجت‌الاسلام سید صدرالدین شریعتی، علی سعیدلو، سیدمحمد حسینی وزیر سابق ارشاد، حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی نماینده مردم تهران، حجت‌الاسلام سقای بی‌ریا، حجت‌الاسلام ابراهیمی عضو شورای مرکزی روحانیت مبارز و حاجی‌بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش حضور یافتند.

آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در اولین همایش همگرایی اصولگرایان، گفت: حرکت‌هایی که در طول تاریخ انجام گرفته و در سرنوشت انسان‌ها مفید و یا نامطلوب بوده به دو دسته قابل تقسیم است، دسته اول کسانی که در اهداف و روش‌های‌شان مصالح معنوی و دغدغه معنویت نداشتند، حرکت‌های سکولاریستی از این دسته بوده است.

وی با اشاره به اینکه حرکت‌های اجتماعی سه مقدمه دارد تا حرکت انجام بگیرد، افزود: بینش‌ها نشانه‌های حرکت هستند و قطعاً صاحبان حرکت بینش‌ها و نگاه‌های مختلف به جهان هستی دارند. این بینش‌ها گاهی آگاهانه هست و گاهی ناآگاهانه بوده و این یک دسته از مقدمه است.

آیت‌الله مصباح‌یزدی خاطرنشان کرد: توجه به ارزش‌ها و خوب و بدها مقدمه دوم یک حرکت اجتماعی است. رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) تصریح کرد: هیچ انسان عاقلی ظلم را نمی‌پسندد، اما این سلسله ارزش‌ها برای همه یکسان نیست. براساس این ارزش‌ها روش‌هایی برای تحقق اهداف انتخاب می‌شود که این ارزش‌ها باید در آن نظام مثبت تلقی شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفت: تفاوت اصلی حرکت انبیا با انسان‌های دیگر نگاه متفاوت آنها به عالم هستی بوده است. آیت‌الله مصباح‌یزدی تصریح کرد: خداوند شرایطی را فراهم کرده که زمینه‌های انتخاب‌های مختلف را برای انسان گذاشته و این از بزرگ‌ترین حکمت‌های خداوند است، اسم این در فرهنگ اسلامی امتحان است.

وی در ادامه گفت: هر لحظه شرایط جدیدی برای افراد فراهم می‌شود تا انسان براساس شرایط به‌دنبال راه جدید برود که البته این اجبار نیست.

رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) تأکید کرد: انسان در انتخاب باید خودش بخواهد، حتی در معجزه‌ پیامبران اجبار برای پذیرش نبود بلکه تعقل، انسان را به‌سمت پذیرش حرکت می‌داد.

آیت‌الله مصباح یزدی خاطرنشان کرد: خیلی‌ها می‌دانند خدا حق است، اما به‌خاطر هدف خود دلبستگی به چیزهایی دارند که به‌خاطر آن زیر عیسی(ع) می‌زنند، البته همه این‌گونه نیستند و برخی اختلافات به‌خاطر جهل است.

وی با اشاره به اینکه برخی‌ها به‌خاطر جهل حق را نفهمیدند و قدرت تشخیص خود را از دست می‌دهند، گفت: بعضی اختلافات عکس این است. قرآن در آیات متعدد می‌فرماید اختلافات در دین عامداً بوده است. عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: برخی برای برتری‌طلبی و موقعیت برتر دنبال اختلاف هستند که قرآن نیز به آن اشاره کرده و این برای تسلط بر دیگران است. این جریان در طول تاریخ همواره تکرار شده است.

آیت‌الله مصباح یزدی تأکید کرد: تحولاتی در برخی افراد رخ داد که برای خودشان هم باورکردنی نبود، البته برای ما هم ممکن است و باید نگران آینده باشیم. در زمان ما و از دوره مشروطیت تا به حال نیز تحولاتی بوده که من شخصاً شاهد بودم.

رئیس مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) خاطرنشان کرد: ما ادعای‌مان و تصورمان این است که اینها کسانی هستند که می‌خواهند خودشان را از سقوط و نوسانات زشت به‌دور نگه دارند. برای این کار باید توجه به اصول فکری ذهنی و روشی داشته باشیم که در این صورت ۹۹ درصد مصونیت تأمین می‌شود.

وی با بیان اینکه جامعه ما دو گروه اصول‌گرا و غیراصول‌گراست، گفت: اصول‌گرا کسی است که تا پای جان پای ولایت فقیه بماند، اینکه فرضاً کمک کردی که ایشان به حقش برسد منت چه می‌گذاری؟ آیا آنهایی که با پیامبر(ص) بیعت کردند حق پیامبری را به او دادند و یا اینکه افتخار کنند که پیامبر را شناختند.

آیت‌الله مصباح یزدی اظهار داشت: خدا را شکر می‌کنیم که برای این مقام خدا کسی را به ما شناساند که شایسته‌تر از او هیچ‌کس برای این مقام زیر این آسمان نبود. دیگران هرجا کوتاه آمدند همان‌جا اشتباه کردند، هم دنیا را از دست دادند و هم آخرت را و اگر می‌خواهیم ما این‌گونه نشویم، باید اصول را بشناسیم.

حدادعادل: صحبت درباره لیست واحد انتخاباتی زود است/افراد فعال در فتنه ۸۸ "خط قرمزند"

رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: زود است درباره لیست واحد صحبت کنیم. فاصله تا انتخابات زیاد است و صحبت درباره فهرست واحد کمی شتاب‌زده است.

غلامعلی حدادعادل نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون اصولگریان مجلس شورای اسلامی در حاشیه همایش همگرایی اصولگرایان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برگزاری این همایش می‌تواند مقدمه خوبی برای رسیدن به وحدت برای اصولگرایان باشد، گفت: امیدوار هستیم راه و روش رسیدن به وحدت را با مشورت و همگرایی دریابیم.

وی در پاسخ به این سوال که چگونه ممکن است شما برای انتخابات مجلس به وحدت برسید در حالی که در انتخابات ریاست جمهوری نتوانستید به این هدف خود دست یابید، گفت: به هر حال این ۲ انتخابات متفاوت هستند. در انتخابات ریاست جمهوری یک نفر انتخاب می‌شود اما در انتخابات مجلس چون تعداد نامزدها بیشتر است، زمینه برای وحدت نیز بیشتر فراهم است.

حدادعادل با اظهار امیدواری برای رسیدن به وحدت برای انتخابات مجلس گفت: امیدواریم همانگونه که در دوره‌های گذشته اصولگرایان به وحدت رسیدند برای انتخابات مجلس نیز به وحدت برسند.

نماینده مردم تهران در پاسخ به سوالی درباره ارائه لیست واحد از سوی اصولگرایان برای انتخابات مجلس گفت: فعلا زود است در این باره صحبت کنیم البته این کمال مطلوب است ولی با توجه به فاصله زیادی که تا انتخابات داریم، صحبت از فهرست واحد کمی شتاب‌زده است و باید سازوکارهای رسیدن به وحدت را مدنظر قرار دهیم.

وی در خصوص تحرکات اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس نیز گفت: از نظر ما کسانی که در فتنه ۸۸ فعال بودند، خط قرمز هستند، اما همه کسانی که اصول انقلاب را قبول دارند و به قانون پایبندند، می‌توانند در این انتخابات شرکت و رقابت کنند.

زاکانی: اصولگرایان باید از گذشته درس عبرت گرفته و وحدت کنند
علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عصر امروز شنبه در حاشیه مراسم همگرایی اصولگرایان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اساس وحدت باید مبتنی بر اصول باشد و بر پایه‌های استوار آن قرار گیرد، گفت: قطعا اگر به این شکل به وحدت برسیم، ماحصل آن نیز نتیجه‌بخش خواهد بود و در مرحله بعد نیز اقبال مردم را فراهم می‌کند که محصول این اقبال شکل‌گیری یک مجلس رشد یافته نسبت به دوره‌های گذشته است.

وی با تاکید بر اینکه باید به سمت همگرایی و وحدت برویم و از گذشته درس عبرت بگیریم، اظهار داشت: باید متوجه باشیم که هرکجا تفرقه داشته‌ایم، دیگران از آن بهره برده‌اند.

زاکانی در پاسخ به سوالی در خصوص سازوکار رسیدن به وحدت در بین اصولگرایان اظهار داشت: سازوکار وحدت باید در مسیر مشخص باشد و جامعتین نیز در این زمینه یک نقش ویژه دارند.

فدایی: روحانیت نقش اساسی در وحدت اصول‌گرایان دارد/ از هر سازوکاری برای وحدت حمایت می‌کنیم

دبیرکل جمعیت ایثارگران گفت: از هر ساز و کاری برای وحدت اصول‌گرایان حمایت می‌کنیم.

حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی عصر امروز شنبه در حاشیه همایش همگرایی اصولگرایان با اشاره به لزوم وحدت اصولگرایان، گفت: ما از هر سازوکاری که برای وحدت اصول‌گرایان طراحی شود، حمایت می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره محوریت آیت‌الله مصباح‌یزدی در وحدت اصولگرایی، گفت: روحانیت و نقش فراگیر آن در وحدت اصول‌گرایی نقش اساسی دارد.

حجت الاسلام و المسلمین تقوی: وحدت اصول‌گرایان را دنبال می‌کنیم/ پشت پرده با هیچ‌کس نبسته‌ایم
حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی عضو جامعه روحانیت مبارز در همایش همگرایی اصولگرایان، ضمن تبریک عید غدیرخم، گفت: جفاست که این مجلس تشکیل شود و از صاحب غدیر سخن نیاید، زیرا غدیر یک برکه نیست، بلکه یک دریای مواج و عمیق است. غدیر یک فرهنگ است که باید در طول تاریخ جامعه بشری را بسازد.

وی افزود: هر حادثه‌ای که در تاریخ اتفاق می‌افتد پیامی در پی دارد و انسان‌های هوشمند پیام اتفاق‌های اجتماعی را می‌گیرند و به آن عمل می‌کنند.

حجت‌الاسلام تقوی با اشاره به اینکه غدیر هم مثل حوادث مهم تاریخی پیام‌هایی دارد که باید این پیام را بگیریم و درک کنیم، خاطرنشان کرد: غدیر زنجیره نبوت را به سلسله امامت پیوند می‌زند و حرکت‌های ائمه در طول تاریخ در غدیر با هدایت و رهبری امام و امامت دنبال می‌شود.

عضو جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر اینکه پیام دیگر غدیر این است که دین با ولایت کامل می‌شود، گفت: نعمت با ولایت تمام می‌شود. رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه‌جمعه کشور شایسته‌سالاری را از دیگر درس‌های غدیر عنوان کرد و گفت: غدیر بر محور شایسته‌سالاری شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به اینکه پیام دیگر غدیر آینده‌نگری استف گفت: نگاه به آینده از اعتقادات و اصول دینی ماست و در تشیع اعتقاد به آینده روشن که سرتاپا امید و امیدواری است، از اصول است.

حجت‌الاسلام تقوی با تاکید بر اینکه باید به آینده امیدوار باشیم و برای آن برنامه داشته باشیم، استفاده از فرصت‌ها و مرجعیت فکری اهل‌بیت را پیام‌های دیگر غدیر دانست و گفت:یاس و نامیدی دشمنان با واقعه غدیر رقم خورد و باید در این جهت در حرکت باشیم.

عضو جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: وحدت اصول‌گرایان را دنبال می‌کنیم و از همه کسانی که در جلسات ما شرکت کردند و چه آنهایی که شرکت نکردند، اما کار ما را تایید کردند، تشکر می‌کنیم.

وی در ادامه گفت: جلسه امروز چهارمین جلسه همگرایی اصول‌گرایان در تهران است. سه جلسه اخیر با سخنرانی آیت‌الله نوری همدانی، آیت‌الله موحدی‌کرمانی و آیت‌الله جنتی برگزار شد و امروز از راهنمایی‌های آیت‌الله مصباح‌یزدی استفاده خواهیم کرد.

حجت‌الاسلام تقوی تصریح کرد: ما برای دغدغه رهبری که فرمودند نیروهای مومن نباید به اسم اعتدال کنار زده شوند، کار خود را با جدیت ادامه دادیم. ما به دنبال نشاط اجتماعی جامعه هستیم و این هم به دولت و هم به همه خدمت‌گزاران انقلاب کمک می‌کند.

عضو جامعه روحانیت مبارز در ادامه تاکید کرد: گزارش‌های جلسات خود را فقط به جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین و شخص آیت‌الله مصباح‌یزدی که از اعضای برجسته جامعه مدرسین هستند، ارائه می‌دهیم.

وی اظهار داشت: پشت پرده با هیچ‌کس نبسته‌ایم و خود را مقلدان حقیقی رهبری می‌دانیم و می‌خواهیم اندیشه و مواضع روشن رهبری را به سهم خود تبلیغ کنیم.

حجت‌الاسلام حسینیان در جمع خبرنگاران:
آینده اصول‌گرایان روشن است

نماینده مردم تهران گفت: آینده اصولگرایی روشن است و اصولگرایان به وحدت خواهند رسید. روح‌الله حسینیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عصر امروز در حاشیه مراسم همگرایی اصولگرایان، ملزومات همگرایی و اتحاد اصولگرایان را مشخص شدن اصولی که قرار است جریان اصولگرایان را به وحدت برساند، دانست و گفت: اگر بین اصولگراها اختلافی ایجاد نشود، تاکید می‌کنم که همه موظف به این هستند اصول اتحاد را رعایت کرده و بر آن پایبند باشند.

وی با بیان اینکه نقش علما و روحانیت در وحدت رسیدن اصولگرایان مهم است، گفت: در این جریان شخص نباید محور قرار بگیرد و همان اصول مدنظر رهبری محور قرار گیرد و اصولی که سازمان اصولگرایی را تشکیل می‌دهد باید مشخص و همه آنها رعایت شوند تا اصولگرایان در آن محور بتوانند به وحدت برسند.

حسینیان با بیان اینکه یأس و ناامیدی که برخی اصولگرایان مدعی آن هستند بعد از انتخابات یازدهم به آن گرفتار شده‌اند، گفت: مسلما بهترین راه برای حل اختلافات احتمالی بین اصولگرایان گفت‌وگو است و قطعا با همین راه به نتیجه خواهیم رسید.

وی جلسه امروز اصولگرایان را مفید ارزیابی کرد و گفت: قطعا آینده اصولگرایی روشن است، و اصولگرایان به وحدت خواهند رسید.

محمدنبی حبیبی: وفاداران انقلاب راهی جز ائتلاف ندارند
دبیرکل حزب مؤتلفه گفت: وفاداران به انقلاب هیچ راهی جز وحدت و ائتلاف ندارند و این ائتلاف سپری برای انقلاب اسلامی است.

محمدنبی حبیبی در گفت‌وگو با فارس، در حاشیه همایش همگرایی اصولگرایان، درباره تأثیرات برگزاری این نشست در همگرایی بین اصولگرایان و نقش آن در وحدت گفت:‌ من معتقدم که این نشست که با پیشنهاد آقای تقوی و پذیرش آیت‌الله مصباح انجام شد گامی مفید در جهت رسیدن به ائتلاف بین اصولگرایان است.

وی افزود: همگرایی می‌تواند مقدمه‌ای باشد برای ائتلاف بزرگ که آن ائتلاف بزرگ تنها منحصر به بحث انتخابات نخواهد بود.

دبیرکل حزب مؤتلفه ادامه داد: آن ائتلاف بزرگ می‌تواند یک سپر قوی برای حفظ انقلاب باشد و ما هیچ راهی جز همگرایی و ائتلاف بین وفاداران انقلاب اسلامی نداریم.

حبیبی گفت:‌ این نوع جلسات اصولاً جلسات مفیدی است و در همین جلسه امروز طیف‌های مختلف اصولگرایی را دیدید و این گام مثبتی است که می‌تواند سلیقه‌های مختلف اصولگرایان را به هم نزدیک کند.

وی افزود: من تکرار می‌کنم همگرایی بین اصولگرایان یک روش مناسب است و ما اگر بتوانیم به یک نظر واحد بر روی نامزدها برسیم، به موفقیت دست خواهیم یافت.

دبیرکل حزب مؤتلفه ادامه داد: کافی است در یک حوزه انتخابی رقیب ما یک نامزد داشته باشد و ما دو نامزد در این صورت حتی اگر رأی بیشتری نیز داشته باشیم قافیه را واگذار خواهیم کرد.

گفتنی است در این همایش قدیری ابیانه، رضا تقی‌پور وزیر سابق ارتباطات، نقوی حسینی عضو فراکسیون رهروان ولایت، محمدجواد شمقدری، حجت‌الاسلام قاسم روانبخش، حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران، حمیدرضا ترقی معاون بین‌الملل حزب موتلفه، مسعود زریبافان، فاطمه آلیا نماینده مردم تهران، حسین الله کرم، حجت‌الاسلام حسین جلالی رئیس دفتر آیت‌الله مصباح یزدی، مصطفی محمدنجار وزیر سابق کشور، محسن کوهکن عضو جبهه پیروان، حجت‌الاسلام روح الله حسینیان نماینده مردم تهران، مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران، علی نیکزاد وزیر سابق مسکن حضور پیدا کردند.

نظر شما