شناسهٔ خبر: 1704518 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: مثلث-قدیمی | لینک خبر

آخرین اخبار از همایش اصولگرایان؛

آیت الله مصباح یزدی :هیچ انسان عاقلی ظلم را نمی‌پسندد/ تقوی : وحدت اصول‌گرایان را دنبال می‌کنیم

مثلث آنلاین: همایش همایش گام مقدماتی اصول‌گرایان برای همگرایی از دقایقی پیش با حضور نمایندگان گروه‌های اصول‌گرا در محل مجتمع فرهنگی 13 آبان آغاز شد.

صاحب‌خبر -
مثلث آنلاین: همایش گام مقدماتی اصول‌گرایان برای همگرایی از دقایقی پیش با حضور نمایندگان گروه‌های اصول‌گرا در محل مجتمع فرهنگی 13 آبان آغاز شد.
 
سخنرانی آیت‌الله مصباح‌یزدی در همایش همگرایی اصول‌گرایان
رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام‌خمینی(ره) هم‌اکنون در حال سخنرانی در همایش همگرایی اصول‌گرایان است.
آیت‌الله محمدتقی مصباح‌یزدی رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام‌خمینی(ره) در اولین همایش همگرایی اصولگرایان، گفت: حرکت‌هایی که در طول تاریخ انجام گرفته و در سرنوشت انسان‌ها مفید و یا نامطلوب بوده به دو دسته قابل تقسیم است. دسته اول کسانی که در اهداف و روش‌هایشان مصالح معنوی و دغدغه معنویت نداشتند. حرکت‌های سکولاریستی از این دسته بوده است.
وی با اشاره به اینکه حرکت‌های اجتماعی سه مقدمه دارد تا حرکت انجام بگیرد، افزود: بینش‌ها نشانه‌های حرکت هستند و قطعا صاحبان حرکت بینش‌ها و نگاه‌های مختلف به جهان هستی دارند. این بینش‌ها گاهی آگاهانه هست و گاهی ناآگاهانه بوده و این یک دسته از مقدمه است.
آیت‌الله مصباح‌یزدی خاطرنشان کرد: توجه به ارزش‌ها و خوب و بدها مقدمه دوم یک حرکت اجتماعی است.
رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام‌خمینی(ره) تصریح کرد: هیچ انسان عاقلی ظلم را نمی‌پسندد، اما این سلسله ارزش‌ها برای همه یکسان نیست. براساس این ارزش‌ها روش‌هایی برای تحقق اهداف انتخاب می‌شود که این ارزش‌ها باید در آن نظام مثبت تلقی شود.
عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه گفت: تفاوت اصلی حرکت انبیاء با انسان‌های دیگر نگاه متفاوت آنها به عالم هستی بوده است.
آیت‌الله مصباح‌یزدی تصریح کرد: خداوند شرایطی را فراهم کرده که زمینه‌های انتخاب‌های مختلف را برای انسان گذاشته و این از بزرگ‌ترین حکمت‌های خداوند است. اسم این در فرهنگ اسلامی امتحان است.
وی در ادامه گفت: هر لحظه شرایط جدیدی برای افراد فراهم می‌شود تا انسان براساس شرایط به دنبال راه جدید برود که البته این اجبار نیست.
رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام‌خمینی(ره) تاکید کرد: انسان در انتخاب باید خودش بخواهد، حتی در معجزه‌ای پیامبران اجبار برای پذیرش نبود، بلکه تعقل انسان را به سمت پذیرش حرکت می‌داد.
آیت‌الله مصباح‌یزدی خاطرنشان کرد: خیلی‌ها می‌دانند خدا حق است اما بخاطر هدف خود دلبستگی به چیزهایی دارند که بخاطر آن زیر عیسی می زنند البته همه اینگونه نیستند برخی اختلافات به خاطر جهل است .
 
 
حجت‌الاسلام تقوی در همایش همگرایی اصولگرایان:
وحدت اصول‌گرایان را دنبال می‌کنیم
عضو جامعه روحانیت مبارز گفت: وحدت اصول‌گرایان را دنبال می‌کنیم و از همه کسانی که در جلسات ما شرکت کردند و چه آنهایی که شرکت نکردند، اما کار ما را تایید کردند، تشکر می‌کنیم.
حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی عضو جامعه روحانیت مبارز در همایش همگرایی اصولگرایان، ضمن تبریک عید غدیرخم، گفت: جفاست که این مجلس تشکیل شود و از صاحب غدیر سخن نیاید، زیرا غدیر یک برکه نیست، بلکه یک دریای مواج و عمیق است. غدیر یک فرهنگ است که باید در طول تاریخ جامعه بشری را بسازد.
وی افزود: هر حادثه‌ای که در تاریخ اتفاق می‌افتد پیامی در پی دارد و انسان‌های هوشمند پیام اتفاق‌های اجتماعی را می‌گیرند و به آن عمل می‌کنند.
حجت‌الاسلام تقوی با اشاره به اینکه غدیر هم مثل حوادث مهم تاریخی پیام‌هایی دارد که باید این پیام را بگیریم و درک کنیم، خاطرنشان کرد: غدیر زنجیره نبوت را به سلسله امامت پیوند می‌زند و حرکت‌های ائمه در طول تاریخ در غدیر با هدایت و رهبری امام و امامت دنبال می‌شود.
عضو جامعه روحانیت مبارز با تاکید بر اینکه پیام دیگر غدیر این است که دین با ولایت کامل می‌شود، گفت: نعمت با ولایت تمام می‌شود.
رئیس شورای سیاست‌گذاری ائمه‌جمعه کشور شایسته‌سالاری را از دیگر درس‌های غدیر عنوان کرد و گفت: غدیر بر محور شایسته‌سالاری شکل می‌گیرد.
وی با اشاره به اینکه پیام دیگر غدیر آینده‌نگری استف گفت: نگاه به آینده از اعتقادات و اصول دینی ماست و در تشیع اعتقاد به آینده روشن که سرتاپا امید و امیدواری است، از اصول است.
حجت‌الاسلام تقوی با تاکید بر اینکه باید به آینده امیدوار باشیم و برای آن برنامه داشته باشیم، استفاده از فرصت‌ها و مرجعیت فکری اهل‌بیت را پیام‌های دیگر غدیر دانست و گفت:یاس و نامیدی دشمنان با واقعه غدیر رقم خورد و باید در این جهت در حرکت باشیم.
عضو جامعه روحانیت مبارز تاکید کرد: وحدت اصول‌گرایان را دنبال می‌کنیم و از همه کسانی که در جلسات ما شرکت کردند و چه آنهایی که شرکت نکردند، اما کار ما را تایید کردند، تشکر می‌کنیم.
وی در ادامه گفت: جلسه امروز چهارمین جلسه همگرایی اصول‌گرایان در تهران است. سه جلسه اخیر با سخنرانی آیت‌الله نوری همدانی، آیت‌الله موحدی‌کرمانی و آیت‌الله جنتی برگزار شد و امروز از راهنمایی‌های آیت‌الله مصباح‌یزدی استفاده خواهیم کرد.
حجت‌الاسلام تقوی تصریح کرد: ما برای دغدغه رهبری که فرمودند نیروهای مومن نباید به اسم اعتدال کنار زده شوند، کار خود را با جدیت ادامه دادیم. ما به دنبال نشاط اجتماعی جامعه هستیم و این هم به دولت و هم به همه خدمت‌گزاران انقلاب کمک می‌کند.
عضو جامعه روحانیت مبارز در ادامه تاکید کرد: گزارش‌های جلسات خود را فقط به جامعه روحانیت مبارز تهران و جامعه مدرسین و شخص آیت‌الله مصباح‌یزدی که از اعضای برجسته جامعه مدرسین هستند، ارائه می‌دهیم.
وی اظهار داشت: پشت پرده با هیچ‌کس نبسته‌ایم و خود را مقلدان حقیقی رهبری می‌دانیم و می‌خواهیم اندیشه و مواضع روشن رهبری را به سهم خود تبلیغ کنیم.
 
 باید به آینده خوشبین باشیم
 
رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: زود است درباره لیست واحد صحبت کنیم. فاصله تا انتخابات زیاد است و صحبت درباره فهرست واحد کمی شتاب‌زده است.
غلامعلی حدادعادل نماینده مردم تهران و رئیس فراکسیون اصولگریان مجلس شورای اسلامی در حاشیه همایش همگرایی اصولگرایان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه برگزاری این همایش می‌تواند مقدمه خوبی برای رسیدن به وحدت برای اصولگرایان باشد، گفت: امیدوار هستیم راه و روش رسیدن به وحدت را با مشورت و همگرایی دریابیم.
وی در پاسخ به این سوال که چگونه ممکن است شما برای انتخابات مجلس به وحدت برسید در حالی که در انتخابات ریاست جمهوری نتوانستید به این هدف خود دست یابید، گفت: به هر حال این 2 انتخابات متفاوت هستند. در انتخابات ریاست جمهوری یک نفر انتخاب می‌شود اما در انتخابات مجلس چون تعداد نامزدها بیشتر است، زمینه برای وحدت نیز بیشتر فراهم است.
حدادعادل با اظهار امیدواری برای رسیدن به وحدت برای انتخابات مجلس گفت: امیدواریم همانگونه که در دوره‌های گذشته اصولگرایان به وحدت رسیدند برای انتخابات مجلس نیز به وحدت برسند.
نماینده مردم تهران در پاسخ به سوالی درباره ارائه لیست واحد از سوی اصولگرایان برای انتخابات مجلس گفت: فعلا زود است در این باره صحبت کنیم البته این کمال مطلوب است ولی با توجه به فاصله زیادی که تا انتخابات داریم، صحبت از فهرست واحد کمی شتاب‌زده است و باید سازوکارهای رسیدن به وحدت را مدنظر قرار دهیم.
وی در خصوص تحرکات اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس نیز گفت: از نظر ما کسانی که در فتنه 88 فعال بودند، خط قرمز هستند، اما همه کسانی که اصول انقلاب را قبول دارند و به قانون پایبندند، می‌توانند در این انتخابات شرکت و رقابت کنند.
رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: حضور گروه‌ها و طیف‌های مختلف اصولگرا در همایش امروز نشان داد که ما باید به آینده خوشبین باشیم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که می‌گفت چرا اصولگرایان به انتخابات زودهنگام دامن می‌زنند، گفت: این همایش، انتخاباتی نبود و اینکه برخی خبرنگاران سوالات انتخاباتی می‌کنند، دلیل بر انتخاباتی بودن این همایش نیست؛ امروز ما جشن غدیر برگزار کردیم و دور هم جمع شدیم تا از نقطه نظرات حضرت آیت‌الله مصباح بهره‌مند شویم.
رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه اصولگرایان به نظر جامعتین و آیت الله مصباح یزدی احترام خاصی قائل هستند، تأکید کرد: ما برای وحدت در جبهه اصولگرایی مصمم هستیم و امیدواریم وحدت شکل بگیرد.
 
آیت‌الله موحدی‌کرمانی :علاوه بر جامعتین در تصمیمات اصول‌گرایان، مؤسسه امام‌خمینی هم سهیم است
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: علاوه بر جامعتین، مؤسسه امام‌خمینی(ره) هم در تصمیمات اصول‌گرایان سهیم است.
آیت‌الله موحدی‌کرمانی عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم عصر امروز شنبه در حاشیه همایش همگرایی اصولگرایان در جمع خبرنگاران، گفت: علاوه بر جامعتین، مؤسسه امام‌خمینی(ره) هم در تصمیمات اصول‌گرایان سهیم هستند و جامعتین همراه با آیت‌الله مصباح‌یزدی خواهند بود.
 
از هر سازوکاری برای وحدت حمایت می‌کنیم
دبیرکل جمعیت ایثارگران گفت: از هر ساز و کاری برای وحدت اصولگرایان حمایت می‌کنیم.حسین فدایی دبیر کل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی عصر امروز شنبه در حاشیه همایش همگرایی اصولگرایان با اشاره به لزوم وحدت اصولگرایان گفت: ما از هر سازوکاری که برای وحدت اصولگرایان طراحی شود، حمایت می‌کنیم. وی در پاسخ به سوالی درباره محوریت آیت‌الله مصباح یزدی در وحدت اصولگرایی گفت: روحانیت و نقش فراگیر آن در وحدت اصولگرایی نقش اساسی دارد.
 
باید از گذشته درس بگیریم
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: باید از گذشته درس بگیریم و به سمت وحدت برویم، هر وقت تفرقه داشته‌ایم، دیگران از آن بهره برده‌اند.
علیرضا زاکانی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عصر امروز شنبه در حاشیه مراسم همگرایی اصولگرایان در جمع خبرنگاران با بیان اینکه اساس وحدت باید مبتنی بر اصول باشد و بر پایه‌های استوار آن قرار گیرد، گفت: قطعا اگر به این شکل به وحدت برسیم، ماحصل آن نیز نتیجه‌بخش خواهد بود و در مرحله بعد نیز اقبال مردم را فراهم می‌کند که محصول این اقبال شکل‌گیری یک مجلس رشد یافته نسبت به دوره‌های گذشته است. 
وی با تاکید بر اینکه باید به سمت همگرایی و وحدت برویم و از گذشته درس عبرت بگیریم، اظهار داشت: باید متوجه باشیم که هرکجا تفرقه داشته‌ایم، دیگران از آن بهره برده‌اند.
زاکانی در پاسخ به سوالی در خصوص سازوکار رسیدن به وحدت در بین اصولگرایان اظهار داشت: سازوکار وحدت باید در مسیر مشخص باشد و جامعتین نیز در این زمینه یک نقش ویژه دارند. 
 
گفتنی است در این همایش آیت‌الله مصباح یزدی، آیت‌الله موحدی کرمانی عضو جامعه روحانیت مبارز، غلامعلی حدادعادل رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس، سعید جلیلی، کامران دانشجو وزیر سابق علوم، حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران، محمدنبی حبیبی دبیرکل حزب موتلفه اسلامی، اسدالله بادامچیان عضو جبهه پیروان، آیت‌الله قرهی رئیس حوزه علمیه امام مهدی(عج)، ابراهیم انصاریان رئیس دفتر آیت‌الله مهدوی‌کنی، رضا روستا آزاد رئیس سابق دانشگاه صنعتی شریف، حسین طلا نماینده مردم تهران، حجت‌الاسلام سیدمحمود نبویان، مصطفی میرسلیم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مجتبی رحماندوست نماینده مجلس، سعید حدادیان مداح اهل بیت(ع)، علی‌ اصغر زارعی نماینده مردم تهران، مسعود میرکاظمی نماینده مردم تهران، حجت‌الاسلام میرتاج الدینی معاون پارلمانی صداوسیما، حجت‌الاسلام سیدرضا تقوی عضو جامعه روحانیت مبارز، حجت‌الاسلام یدالله شیرمردی، صادق خلیلیان وزیر سابق کشاورزی، حجت‌الاسلام سید صدرالدین شریعتی، علی سعیدلو، سیدمحمد حسینی وزیر سابق ارشاد، حجت‌الاسلام مرتضی آقاتهرانی نماینده مردم تهران، حجت‌الاسلام سقای بی‌ریا، حجت‌الاسلام ابراهیمی عضو شورای مرکزی روحانیت مبارز و حاجی‌بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش حضور دارند.
همچنین در این همایش قدیری ابیانه، رضا تقی‌پور وزیر سابق ارتباطات، نقوی حسینی عضو فراکسیون رهروان ولایت، محمدجواد شمقدری، حجت‌الاسلام قاسم روانبخش، حجت‌الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران، حمیدرضا ترقی معاون بین‌الملل حزب موتلفه، مسعود زریبافان، فاطمه آلیا نماینده مردم تهران، حسین الله کرم، حجت‌الاسلام حسین جلالی رئیس دفتر آیت‌الله مصباح یزدی، مصطفی محمدنجار وزیر سابق کشور، محسن کوهکن عضو جبهه پیروان، حجت‌الاسلام روح الله حسینیان نماینده مردم تهران، مهرداد بذرپاش نماینده مردم تهران، علی نیکزاد وزیر سابق مسکن حضور دارند.

نظر شما