شناسهٔ خبر: 13408551 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: فرینا | لینک خبر

بازدید حجت الاسلام والمسلمين زم از موزه عروسك هاى ملل

حجت الاسلام زم معاون فرهنگى، اجتماعى و گردشگرى دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور و دكتر حميدرضا اردلان، مدير هنرى این دبيرخانه عصر روز گذشته -24 خرداد- از موزه عروسك هاى ملل بازديد كردند.

صاحب‌خبر -
بازدید حجت الاسلام والمسلمين زم از موزه عروسك هاى ملل
به گزارش فرینا، طى اين بازديد، مسعود ناصرى دريايى و على گلشن بنيانگذاران موزه، به معرفى اين موزه خصوصى كه با مجوز رسمى از سازمان ميراث فرهنگى و حمايت خانم فريده ناصرى دريايى در سال ١٣٩٣ در تهران تأسيس شده، پرداختند.

اين موزه داراى بيش از ٥٠٠ قطعه عروسك از عروسك هاى فرهنگى ملل و نمايشى از ٥٢ كشور جهان و مجموعه اى از عروسك هاى قومى ايران از جمله عروسك هايى از مناطق آزاد است كه با برگزارى كارگاه هاى آموزشى و برپايى نمايشگاه هاى ادوارى، امكانى را جهت آشنايى مخاطبان با فرهنگ و عروسك هاى ايران و جهان فراهم مى كند.

علاوه بر اين بازديد، طى نشستى، مديران و دست اندكاران موزه به طرح پروژه هاى در دست انجام موزه و ذكر موانع پيش رو پرداختند.

عدم حمايت مادي و معنوي نهادها و سازمان هاي متولي، نبود پشتيبان و حامي مالي براي به خط توليد رساندن چندين عروسك، اسباب بازي و بسته فرهنگي طراحي و نمونه سازي شده توسط اين موزه در نسبت با اسطوره و ادبيات ملي، فرهنگ بومي و شاخص هاي طبيعي و محيط زيست ايران، نداشتن مكان مناسب و زيرساخت براي به نمايش گذاشتن كليه دارايي هاي موزه و كمبود منابع انساني متخصص از جمله مواردي بودند كه به عنوان اساسي ترين مشكلات اين موزه مطرح شد.

در ادامه، حجت الاسلام والمسلمين زم، معاون فرهنگى دبيرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور با اشاره به بحران مالي موزه گفت: «چرا بخش اقتصادي موزه مورد توجه قرار نگرفته است؟ چرا كه دوام اينكار بستگي به جنبه هاي اقتصادي دارد. سه گزينه پيش روست؛ يا پولي از بيرون به مجموعه تزريق مي شود. يا نهادي حمايت مي كند. يا اينكه اين موزه درون زا خواهد بود. اگر بخواهيد با استقلال به حيات خود ادامه دهيد بهترين گزينه درون زايي است كه اين امر وابسته به توليدات و پيدا كردن بازار است. در حالي كه شما با وجود آمار بالاي بازديد، در فاز اول، بهترين بازار را داريد.»

همچنين در اين نشست، حمیدرضا اردلان، مدير هنرى دبيرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور كه رئيس يونيماى ايران و عضو كميته اجرايى يونيماى جهانى -اتحاديه بين المللى نمايشگران عروسكى- نيز هست، با نگاهى آسيب شناسانه به حوزه مديريت موزه هاي فرهنگي،  گفت:«اگر متوليان يك موزه شيفته كار خود باشند و محتوا براي آنها كافي باشد، در اداره موزه معضل پيش خواهد آمد زيرا روش اداره موزه نيازمند نحوي ديگر از نگاه است. ضروري است پژوهشگري و مديريت اجرايي براي هر ارگان فرهنگي يا يك موزه به عنوان دو تخصص مستقل در نظر گرفته شود.»

اردلان كه به تازگي به عنوان رئيس كميته ميراث يونيماى جهانى نيز انتخاب شده، با اشاره به ساختار برخي از موزه هاي عروسكي موفق جهان، خاطر نشان ساخت:«در اين موزه ها بر اساس يك مدل هدفمند و از پيش طراحي شده و با بهره گيري از تكنولوژي و رسانه هاي روز، مخاطبان با عروسك ها و اشياء روبرو مي شوند و از همان آغاز حجم وسيع دارايي هاي موزه به آنها عرضه نمي شود. فرايند مشاهده با كشف و جست و جو مخاطب همراه است.»

در پايان اين نشست يك ساعته، پيرامون چگونگى همكارى موزه با مناطق آزاد گفت و گو شد و با نظر به اهتمام مديريت هنري دبيرخانه به موضوع عروسك هاي آييني و سنتي مناطق در دو سال گذشته و با توجه به حضور پژوهشگران موزه در بوم اقوام مختلف و تلاش در جهت احياء و بازسازي عروسك هاي سنتي و آئيني  و آموزش و توانمندسازي جوامع محلي و كارآفريني و كمك به جامعه محلي براي ايجاد موزه عروسك در مناطق، مقرر شد تا پيشنهاد همكاري موزه جهت بررسي به دبيرخانه شورايعالي مناطق آزاد ارائه شود.

شايان ذكر است، اين موزه كه به دليل فعاليت در حوزه آموزش و برگزاري 23 كارگاه آموزشي كه علاوه بر بازديد عموم، تاكنون 14 هزار بازديد دانش آموزي از اين موزه را رقم زده است، در روز جهاني موزه -ارديبهشت ماه سال جاري- و در نهمين دوره انتخاب موزه برتر از سوي ايكوم ايران به عنوان برترين موزه در بخش موزه هاي خصوصي كوچك و در شاخص بيشترين بازديد و آموزش، معرفي و تقدير شد.

 

نوع موضوع: خبر
نوع خبر: تولیدی
عکاس

برچسب‌ها:

نظر شما